AB’den şok karar: Türk vatandaşlarına vizeler süresiz durdurdu!

0

Almanya başta olmak üzere, Avrupa Birliği üyesi diğer ülkeler ve İsviçre, Türk vatandaşlarına Avrupa turist vizesi ya da ziyaretçi vizesini tamamen durdurdu. Vize randevuları artık verilmiyor. Son iki haftada Almanya’ya dönenlerin arasında Kosova’dan sonra en yüksek Covid-19 vaka sayısı ise Türkiye’den oldu.
Kosova’dan gelenlerin 1096’sında corona virüsü çıkarken, Türkiye’den gelenlerin ise 501’inde corona virüs tespit edildi. Üçüncü sırayı ise 260 pozitif vaka ile Hırvatistan’dan gelenler aldı.

Alman hükümetinin 01.07.2020 ve Avrupa Konseyi’nin 30.06.2020 tarihli kararlarının güncellenmesi sonrası, yeniden konsoloslukların sıralarına konuldu. 31 Ağustos’a kadar süreceği belirtilen seyahat yasağı bu kararlarda yer almıyor ve ucu açık. Bu kararların ne zaman kalkacağının da henüz belli olmadığı öğrenildi.
19 Ağustos ya da 26 Ağustos günü yeni bir değerlendirme toplantısı yapılacak ve “Riskli ülkeler safında olan Türkiye’den gelişlerin mümkün olup olmayacağı” masaya yatırılacak. Almanya ve İsviçre şu anda sadece “D vizesi” için randevu veriyor.

Yeşil pasaportlu Türk vatandaşları da seyahat yasağı kapsamında olduğu öğrenildi. Ayrıca gelme olanağı bulanların da mutlaka “negatif sonuçlu corona testi”nin olması şartı aranıyor.

Daha önce iptal edilen D tipi vize randevuları yeniden verilecek. Aile Birleşimi vizeleri kabul edilecek.

Riskli ülkelerden Avrupa Birliği ülkelerine ve Almanya’ya gidebilmek için bu ülkenin İstanbul ve Ankara Başkonsolosluğu’ndan D vizesi ve istisnai durumlar vizeleri randevu alabilecek kişiler şunlar;
– Sağlık personeli ve sağlık araştırmacıları, hasta bakım personeli
– Mal taşımacılığı ve diğer gerekli sektörlürde çalışan nakliye personeli
– Görevlerini icra ediyor olmaları durumunda diplomatlar, uluslar arası kuruluş çalışanları, askeri personel, insanı yardım alanında çalışanlar
– İstisnai durumlarda, aile ziyaretleri, ölüm/cenaze, düğün, çocuğunuzun yakın zamanda Almanya’da doğumu
– İşveren tarafından Almanya’ya gönderilmiş olan makinelerin/ tesislerin onarımı, bakımı, montajı
– Alman vatandaşlarının veya AB ülkesi vatandaşlarının (sadece beraber seyahat etme koşuluyla veya mekânsal ayrılık sonrasında Almanyada tekrar bir araya gelme söz konusu ise) veya Almanya’da ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşlarının (sadece Almanyada tekrar bir araya gelme söz konusu ise) uzun süreli hayat arkadaşları
– Denizciler/Gemiciler
– Uluslararası yük taşımacılığında çalışan TIR şoförleri
– İstisna Akdi kapsamında çalışanlar (belirli koşullar altında)
İsviçre’nin ise Covid-19 nedeniyle getirdiği seyahat kısıtlaması da AB’nin yaptığına benzer olduğu, İsviçre vatandaşları ve yakın aileleri, İsviçre’de geçerli oturma iznine sahip kişiler, geçerli bir ulusal D vizesine sahip olan kişiler ile birlikte Aile birleşimi için D vizesi ve öğrenciler için D vizesi başvuruları da kabul ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here