Acil Serviste Doktoru Tehdit Eden Şahıs 1 Ay Boyunca Kamu Hizmeti Verecek

0

19.02.2015 tarihinde Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi acil serviste çalışan Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI ile hastaları için ambulansla usulsüz sevkini talep eden hasta yakınları ile ortaya çıkan tartışmada şüphelilerden A.K., Dr.Yakup Gökhan DOĞRAMACI’ya “Seni araştıracağım, senin kim olduğunu biliyorum, görüşeceğiz seninle.” şeklinde tehdit etmiştir.

Tehdit eylemi sabit görülen sanığın TCK m.106/1-1 maddesi gereği 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve diğer koşullar gerçekleştiğinden, CMK m.231/5 maddesi gereği Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına ve 5 yıl süre ile denetim süresine tabi tutulmasına karar verilmiş ve karar 10.04.2017 tarihinde kesinleşmiştir.

29.05.2019 tarihinde kararın infazı sırasında, tehdit suçunun uzlaştırma kapsamında olduğu ve uzlaştırma işlemlerinin yapılması gerektiğinden ilgili uzlaştırma hükümlerinin uygulanabilmesi için tehdit suçu ile ilgili infazın durdurulmasına ve dosyanın uzlaştırma bürosuna gönderilmesine karar verilmiştir.

Uzlaştırmacı S.Ö. tarafından yürütülen mağdur Dr. Yakup Gökhan ve sanık A.K. arasındaki uzlaşma süreci sonunda sanık A.K., Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI’dan özür dilemeyi ve Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi acil servisinde, 1 ay boyunca, belirli günlerde, 20.00-23.00 saatleri arasında kamu hizmeti görmeyi kabul etmiştir ve uzlaşma raporu onaylanmıştır.

Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI, hekim ve aynı zamanda hukuk okuyarak avukatlık stajını tamamlamıştır. Sağlık hukuku bilim uzmanı da olan Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI bu unvanı alan, ilk hekim hukukçudur. Halen Medipol Üniversitesi Sağlık Hukuku Doktora Programında yeterliliğini vererek tez aşamasına geçmiştir.

Uzlaşma sonucunu değerlendiren Dr. Yakup Gökhan DOĞRAMACI, “İnsanların sağlığı için yoğun şartlar altında, özveri ve fedakarca çalışan sağlık personeline yönelik şiddet asla kabul edilemez. Bu sebeple hekim ve sağlık hukuku bilimi uzmanı olarak, iş kazası olarak da kabul edilen sağlık çalışanına yönelik her türlü şiddet ile elimden geldiğince mücadele etmekteyim.

Sağlık çalışanına yönelik yaralama ve hakaret suçları uzlaştırma kapsamında olmasa da tehdit suçu uzlaştırma kapsamındadır. Uzlaştırma ile özür, tazminat, bağış, kamu hizmeti gibi edimler kararlaştırılabilmektedir.

Uzlaşmayı kabul etmemdeki esas sebep, öncelikle failin pişmanlığını hissetmem ve özellikle acil sağlık çalışanlarının çalışma şartlarını görmesini, yaşamasını ve empatisi yapmasını istememdir. Bu sonucun toplum geneline örnek olmasını ve uzlaşma kültürünün toplumumuzda yaygınlaşarak artmasını dilerim. Şiddetin önlenmesinde önemli olan failin ceza alması değil, suçun hiç işlenmemesi konusunda somut yaptırımlarla, toplumsal bir empati geliştirilmesi gerekmektedir. Bu şekildeki uzlaşma haberlerinin yayılması ile toplumsal farkındalığın artacağına ve sağlık çalışanına yönelik şiddetin bir nebze olsun azalmasına katkısı olacağına inanıyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here