Adaçayının Sağlığa Faydaları

0

Adaçayını hemen hemen her sağlık platformunda duyuyoruz. Herkes kulaktan kulağa çok faydalı olduğunu söylüyor ve hatta 2001 yılında “Yılın Bitkisi” ünvanı Uluslararası Nebat Derneği tarafından bu muhteşem bitkiye verilmiştir. Peki neden? Gerçekten bu kıymetli bitkinin faydalarını biliyor muyuz yoksa sadece diğer faydalı olduğu bilinen bitkiler gibi bu bitkiyi de gözardı mı ediyoruz? En yaygın tüketimi yaprakları kurutularak çay yapılmak suretiyle tüketilen Adaçayı, ılıman iklimleri sever ve ülkemizde İzmir bölgesinde yetişiyor. Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içermenin yanı sıra A, C, B6 ve K vitamini açısından da fazlaca zenginliğiyle biliniyor.

Sağlığa Faydaları

Doğal Antidepresan : Adaçayı, diğer hastalıkların tetikleyicisi olan depresyon ve stresin en iyi ilaçlarından biridir. apigenin, luteolinin ve diosmetin gibi antioksidanlar doğal antidepresan etkisi gösterir. Günde bir fincan tüketmek sizi rahatlatacak ve depresyonun etkilerinden kurtaracaktır.

Unutkanlık ve Alzheimer : Düzenli olarak kullanıldığında hafızayı tazeleyen ve kuvvetlendiren Adaçayı, hafıza kaybı hatta Alzheimer gibi unutkanlık hastalıklarında tedavi destekleyici olarak önerilmektedir. Yaş ilerlemesi ile artan hafıza kaybı, bunama ve unutkanlık gibi durumlarla karşılaşmamak için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Kalp Sağlığı : Üç tatlı kaşığı Adaçayında yaklaşık olarak 30 mg kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Düzenli tüketimde kalp, damar ve kan dolaşım sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar. İçermiş olduğu kolesterol dengeleyen sodyum sayesinde dolaylı olarak kalp sağlığına fayda sağlar.

İshal : Sindirim sistemini korumak için lifli bitkilerin sürekli tüketilmesi gerekmektedir. Adaçayı lif açısından zengin olup sindirim sistemini korur ve ishal gibi sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelir.

Selülit ve Yaşlanmayı Geciktirici Etki : Yaşlılık, hücrelerin kendisini yenileyememesi sonucu meydana gelir. Adaçayı ise vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin hızla yenilenmesini ve zarar görmüş hücrelerin onarılmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirir. Doğal olmayan Anti-aging (yaşlanma karşıtı) kremlere itibar etmek yerine düzenli olarak Adaçayı tüketmek doğal yollardan yaşlanmayı geciktirecektir. Aynı şekilde kan dolaşımını hızlandırması selülit oluşmasının da önüne geçerek, toksinlerin atılmasında faydalı olacaktır.

Peki Adaçayını Nasıl Hazırlamalıyız?

Suyu ayrı bir kapta kaynattıktan sonra içine iki-üç çay kaşığı atarak 5-7 dakika demlenmeye bırakılır. Uzun süre demlenme hem içerdiği vitaminleri öldürecek hem de tadını acılaştıracağı için önerilmez. Günde ortalama 1-2 fincan Adaçayı tüketmek yazımızda saydığımız etkilerin görülmesine yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here