AIFD’e yeni yönetim kurulu

0
AIFD’e yeni yönetim kurulu

AIFD’e yeni yönetim kurulu 17 . Olağan Genel Kurulu sonrası Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’nin (AIFD) yeni dönem yönetim ve denetim kurulu asil ve yedek üyeleri belli oldu. AbbVie Türkiye Genel Müdürü Dr. Mete Hüsemoğlu AIFD Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

14 Şubat’ta, İstanbul’da yapılan Genel Kurul’da, derneğin yeni dönemde yönetim kurulu ve denetleme kurulu üyeleri seçildi. Yeni yönetim kurulunun ilk toplantısında yapılan görev dağılımı sonucunda, Dr. Mete Hüsemoğlu Yönetim Kurulu Başkanı seçildi. Yeni dönemde AIFD Yönetim Kurulu üyeleri şu isimlerden oluşuyor: Ali Cem Öztürk (Sanofi), Avinash Potnis (Novartis), Burak Cem (Novo Nordisk), Jose Daniel Lucas Guerrero (Lilly), Mustafa Cem Açık (Pfizer), Natasa Klicko (Roche), Renan Özyerli (MSD), Selim Giray (GSK), Serhat Mete Hüsemoğlu (AbbVie), Şehram Zayer (Merck) ve Uğur Bingöl (İ.E Menarini) seçildi. AIFD Denetleme Kurulu ise Demet Russ (Johnson & Johnson), Muhittin Bilgütay (Bausch+Lomb) ve Serkan Barış (AstraZeneca)

Genel kurulun açılış konuşmasını Dr. Mete Hüsemoğlu yaptı. Konuşmasında, AIFD’nin kuruluşundan bu yana “Türkiye’deki hastaların yenilikçi ilaçlara ve tedavilere erişimlerini artırmak, iyileştirmek ve sağlık alanında etik ve şeffaf bir iş ve çalışma ortamı sağlamak” vizyonu doğrultusunda, yapıcı bir yaklaşımla, paydaşlarıyla ortaklaşa, ülkemizin sağlık ve ekonomisine artan şekilde katkıda bulunmaya çalıştığını ve gelecekte de bunu devam ettireceklerini söyledi.

Hüsemoğlu, ilaç araştırma geliştirme çalışmalarının her açıdan geliştiğine dikkat çekerek, bu gelişmelerin sonuçlarını Türkiye’de de göreceğimizi belirtti. Kişiselleştirilmiş tedaviler, gen tedavileri ve ileri teknoloji ile geliştirilmiş tedavilerin daha çok gündemde yer alacağını söyleyen Hüsemoğlu, “İlaç endüstrisi şu anda sağlık ve tıp alanında henüz çaresi bulunamamış hastalıklara ve karşılanmamış ihtiyaca yönelik çözüm üretmek için inanılmaz bir hızla çalışıyor. 2020 ve takip eden birkaç yıl içerisinde bu anlamda çok önemli gelişmelerin yaşanacağını ve yeniliklerin hem Türkiye’de hem de dünyada tıbbın ve hastaların karşılanmayan ihtiyaçlarına çözüm sağlamak üzere, insanlığın hizmetine sunulacağını göreceğiz. Hep dile getirdiğimiz gibi sağlık sisteminin odağında her zaman hastalar vardır. Hepimiz bu sistemin paydaşları olarak hastaya değer yaratmak için varız. 2020’de de hastaları hep odağımızda tutarak, onların en iyi ve ileri tedavilere erişimini artırmak önceliğimiz olacak.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here