Akupunktur İle Zayıflama Etkili Mi?

0
Akupunktur İle Zayiflama Etkili Mi?
Akupunktur İle Zayiflama Etkili Mi?

Kilo vermek isteyenlerin denediği bir yol da akupunk­tur. Bahsedildiği gibi Akupunktur ile kolayca zayıflamak mümkün müdür?

Akupunktur, çeşitli hastalıkların tedavisinde uygulanan bir yöntem olmakla birlikte, zayıflama konusundaki yapılan bi­limsel klinik araştırmalar pekte yüz güldürücü olmamıştır. Obezitede tedavisi amaçlı kullanılan akupunktur yöntemi, kulak bölgesindeki noktalara iğne batırarak stimüle etmek (uyarmak) esasına dayanır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar çok kısa süreli olup genellikle 12 haftadan azdır ve standart bir tedavi proto­kolleri henüz yoktur. Bu konu ile ilgili yapılmış bazı bilimsel çalışma­larda akupunkturun obezite tedavisinde bilimsel olarak zayıflatıcı bir etkisi olduğu gösterilememiştir. Etkisi varsa bu du­rum psikolojik durumun düzelmesi ve plasebo (psikolojik) etkisinden kaynaklanmıştır. Diğer ilginç bir durum ise, 12 haftadan daha uzun süreli bilimsel metot uygulanan bir klinik çalışma yapılmamasıdır.

Akupunktur İle Zayiflama Etkili Mi?
Akupunktur İle Zayiflama Etkili Mi?
Akupunktur la zayıfladığını ve sonra tekrar kilo aldığı­nı belirten hastalarımızla konuştuğumuzda, hemen tama­mı akupunktur sırasında düşük kalorili diyet yaptıklarını belirtmişlerdir. Bu kişilerde gözlenen kilo kaybının aku­punkturdan değil, düşük kalorili diyet yapmaktan kay­naklandığı oldukça açıktır. Akupunktur kilo vermede etkili bir yöntem ise, diyet yapmadan da kilo verdirmesi gerekirdi.

Zayıflamak için satılan titreşimli aletler veya diğerleri fayda sağlıyor mu?

Zayıflatıyor diye satılan elektrik uyarıcıların, kemerle­rin veya titreşim yapan aletlerin hiç bir faydası yoktur. Bu aletler spor yapmayı engellediği gibi bazı zararları da pek tabi ola­bilir.

Sauna ve bazı eşofmanların da kilo verdirdiği söylenir, bu doğru mudur?

Sauna ve naylon eşofmanlarla zayıflamak mümkün de­ğildir. Saunayla vücutta sıvı kaybı olur, ancak kilolardan sorumlu olan yağlarda değişiklik olmaz. Aynı şekilde nay­lon eşofman giymek de sadece su atılmasına yarar. Yağ miktarında azalma olmaz.

Bazı kadınlarda oluşan basenlerde yağ toplanması için lokal bir yöntem var mıdır?

Sadece basene yönelik zayıflama veya vücudun bir böl­gesine yönelik zayıflama yoktur. Fazla kiloları verdikçe bu bölgelerde de incelme olacaktır. Buna rağmen basenleri incelmeyen kadınlarda basene yönelik egzersizler yapmakta fayda vardır. Hiç fayda görmeyenler lipektomi, liposuction, termal şort veya bazı kremlerden faydalanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here