Alkol damar tıkanıklığına iyi gelir mi

0

Alkolün zihni açtığı doğru mudur?

Alkol, üstbenlik dediğimiz ahlâkî, vicdanî, baskının tesirini azaltır. Kişiye sahte bir güven, yalancı bir cesaret gelir. Herşeyi yapabileceğini zanneder. Halbuki gerçek hiç de böyle değildir. Bu yüzden zihni açılır gibi olursa da as­lında hem konsantrasyonu zayıflamıştır, hem de diğer zihni fonksiyonları zayıflamıştır.

Alkol insanı ısıtır mı?

Televizyondaki bazı dizilerin yanlış takdimiyle ya­yılan bu iddia doğru değildir. İçki vücuda girdiği zaman, beyin ve kalp kası gibi mühim organlara giden damarlar değil çevredeki (deri) ince kan damarları genişler. Yani so­ğuk havada alkol alındığında beyin ve kalb kasına az kan gider, kan deriye yayılır. Bu durum, insana ısınıyormuş sahte hissini verir. Böylelikle ısı kaybıyla donma, hayatî organlara az kan gitmesiyle de ölüm kolaylaşır.
Soğuktan korunmak için alkol almanın, evde ısınmak için evi yakmaktan farkı yoktur.

Alkol damar tıkanıklığına iyi gelir mi?

Artık bunu iddia eden tıp adamı kalmamıştır. Aksine alkol damarlardaki kolesterol miktarını yükselterek, uzun süre kullanıldığında damar tıkanıklığına sebep teşkil eder.

Alkol temizleyici midir?

Alkolün belli bir orandaki çözeltisi bakterisidir (mikrop öldürücü). Ancak vücut hücrelerini tahriş edici et­kisi olduğundan açık yaralarda kullanılması mahzurlu­dur. Zaten artık tıpta terkedilmekte, yerine alkolsüz so­lüsyonlar kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here