Alman ilaç şirketi Merck aşı için klinik deneylere başlayacaklarını açıkladı

0

Alman ilaç şirketi Merck’in CEO’su Kenneth Frazier, geliştirdikleri koronavirüs aşı adayının insanlarda klinik deneylerine başlayacaklarını açıkladı.

Avusturyalı aşı üreticisi Merck Themis Biosciences’ı satın alarak onun kızamık virüsüne dayalı aşısını, potansiyel corona virüs aşısı adayları arasına kattı. Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen araştırma kuruluşu IAVI ile işbirliği yapan Alman ilaç devi, aynı teknolojiyi kullanarak ebola aşısı ERVEBO’yu ise ikinci bir aşı adayı olarak geliştiriyor.

Frazier, Uluslararası İlaç Üreticileri ve Birliği Federasyonu’nun sponsor olduğu sanal bir konferensta her iki çalışmasının da ilerlediğini belirterek, “Kızamık virüsü aşısında oldukça yakın bir zamanda daha büyük ölçekli insan denemelerine başlayabilmeyi umuyoruz ve ERBOVA için bu klinik denemeleri bu yılın sonlarında başlatabilmeyi umuyoruz” diye konuştu.

3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gereken aşı geliştirme çalışmalarında, Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıdaki gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve olası yan etkileri araştırılıyor. Güvenilirliği doğrulanan aşının etkinliği 100’den fazla denek üzerinde test edilerek etkinliği test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, binlerce denekle tekrarlanıyor.

Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 28 Ağustos itibarıyla dünya genelinde Covid-19’a karşı 33 aşı adayı klinik deneme, 143 aşı adayı ise klinik öncesi değerlendirme aşamasında bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here