Alman şirketi koronavirüs aşısında üretim kapasitesini artırıyor!

0

Aşı çalışmalarını sürdüren Alman şirketi Biontech, koronavirüs aşısının klinik deneylerinin başarılı olması halinde, aşıyı Marburg’da yeni satın aldığı tesiste üreteceklerini açıkladı.

Aşının üretimi için İsviçreli ilaç şirketi Novartis’in Marburg’daki tesisini satın aldığını açıklayan Biontech bir kaç hafta içinde aşı üretimine başlamayı planladığını açıkladı.

Biontech, konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi ve satış işlemlerinin bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını duyurdu.Alman şirketi Biontech, gereken resmi izinleri alınması halinde, Marburg’daki tesiste 2021’in ilk yarısında 250 milyon doz aşı üretmeyi planlıyor. Şayet tesis tam kapasite ile çalışırsa şirketin yılda 750 milyon doz aşı üretebilmesi bekleniyor. Tesis, Biontech’in üzerinde çalıştığı aşının temel maddesini oluşturan mRNA üretimi açısından Avrupa’daki en büyük merkez olacak.

İki şirket arasında Çarşamba akşamı imzalanan sözleşmeye göre, üretim tesisinde görevli yaklaşık 300 çalışan, satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından Biontech için çalışmayı sürdüreceği öğrenildi.

ABD, Brezilya, Arjantin ve Almanya gibi ülkelerde 129 merkezde yaklaşık 29 bin denek üzerinde temmuz ayında aşı denemelerine başlayan Biontech ve Pfizer, yakında Türkiye ve Güney Afrika’da da çalışmalar başlatarak denek sayısını 44 bine çıkartmayı planlıyor.

Geliştirilecek aşının etkisi ve muhtemel yan etkileri ile gereken dozun belirleneceği ikinci ve üçüncü faz klinik deneyler için etkin maddesi BNT162b2 olan aşı adayı seçildi.Çalışmalarda şimdiye kadar elde edilen sonuçlar memnuniyet verici olarak değerlendiriliyor.Aşının etkisinin yüksek, yan etkilerinin ise orta düzeyde olduğu belirtiliyor. Biontech Türk CEO’su Bilim İnsanı Uğur Şahin, basın toplantısında 30 bin fazla denek üzerinde yapılan çalışmaların aşının güvenilir olduğunu gösterdiğini söyledi. Şahin, “Yapılan çalışma aşının güvenli olduğunu ortaya koyarsa, geniş bir nüfus için de güvenli olduğundan hareket edebiliriz” şeklinde konuştu.

mRNA bazlı aşılara ve muhtemel genetik değişikliklere ilişkin kuşkular dile getirilirken, bu endişelere gerek olmadığına işaret eden Uğur Şahin ise Biontech’in insan hücrelerine benzer bir yapısı olduğu için vücudun tanıdığı doğal gen bazlı bir aşı üzerinde çalıştığını aktardı. Antikor üretimi için yapılan simülasyonlarda bu maddenin vücutta yok edildiğini belirten Şahin, insan DNA’sına müdahale ile genetik yapıya hasar verdiğine dair bir kanıt bulunmadığını dile getirdi.Biontech’in basın toplantısında verdiği bilgilere göre, aşı çalışmalarında güvenlik ve tolere edilebilirlik sürekli denetleniyor, testlerin ardından denekler olası etkiler ve yan etkilerini saptayabilmek için iki yıla kadar uzayan süre içinde gözlemleniyor.Çalışma sonuçlarının başarılı olması halinde, Biontech ve Pfizer ekim ayı sonunda izin almak için gereken başvuruyu yapmayı planlanıyor.

Marburg’daki tesisi Biontech’e satan Novartis Almanya’nın Genel Müdürü Heinrich Moisa şöyle söyledi: “Biontech’in şu anda yaşanan en büyük küresel zorluğu aşmaya katkı sağlamak ve Almanya ve Avrupa’da ilaç ve aşı üretiminin önemli bir bölümü için Marburg’u farmakoloji merkezi olarak güçlendirmek için doğru koşulları sağlayacağını düşünüyoruz”

Corona virüs aşısının dünya piyasası için Marburg’un yanı sıra Çin’de de üretilmesi planlanıyor. Biontech, Fosun ilaç şirketi ile de işbirliği yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here