ALS hastaları için çığır açacak teknolojik adım

0

Kan damarları içinden kablo geçirerek insan beynini Windows 10 işletim sistemli bilgisayara bağlayan  Avustralyalı bilim insanların Als hastalığı için çığır açtılar.

Independent’ta yer alan haberde, Melbourne Üniversitesi’nden bilim insanları, kan damarları içinden kablo geçirerek insan beynini Windows 10 işletim sistemli bilgisayara bağlamayı başardı.

Boyundaki şah damarına elektrodlar yerleştirip bunları beyindeki primer motor kortekse iterek ilerleten bilim insanları Elektrodlar buraya ulaştığında kan damarının duvarına yerleşerek beyin sinyallerini saptayıp bilgisayara geribeslemesini sağladılar.

İlk olarak 2016’da kuramsallaştırılan yaklaşım, dejeneratif bir hastalık olan ALS (amyotrofik lateral skleroza) hastası iki kişi üzerinde başarıyla denendi.

Katılımcılar, beyinlerine bağlı bilgisayarların farelerini düşünceleri yoluyla kontrol edebildi. Journal of NeuroInterventional Surgery’de çıkan bir makalede Çalışmanın sonuçları yayımlandı.

Makalede “Katılımcılar çok sayıda fare tıklama işlemini kontrol etme çabasına yönelik, kablosuz iletilen elektrokortikografi sinyalini kullanmak amacıyla makine öğrenimi destekli eğitim aldı. Katılımcılar, imleç yönlendirme için bir göz takibi sistemini de kullanarak, gündelik hayata dair işleri gerçekleştirmede yardımcı edimleri Windows 10 işletim sistemini kullanarak yönetmeyi başardı.” diye belirtildi.

İlk katılımcı beyin-bilgisayar arayüz teknolojisini 86 gün sonra ikinci katılımcı 71 gün gözetimin ardından sistemi evde kullanmayı başardı.

Yeni yöntem, Elon Musk’ın Neuralink girişiminin sunduğu gibi daha önce test edilmiş beyin-bilgisayar arayüzlerine göre daha az invaziv (vücut bütünlüğüne müdahale eden operasyonlar) bir yaklaşım olarak görülüyor.

Söz konusu teknolojinin bu seneki sunumlarından birinde Musk, kafatasından parça alarak yerleştirilebilen bir çip tanıtmıştı.

Melbourne Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yöntemlerini Synchron şirketi vasıtasıyla ticarileştirmeyi planlıyor.

Çalışmanın başyazarı ve Synchron’un genel müdürü Doç. Dr. Thomas Oxley, Wired’a açıklamasında “Bu motor sistemi, felçli kişilere tedavi sunacak” diyerek şöyle devam etti “Beynin diğer bölgeleri üzerinden çalışmaya başladığımızdaysa bu teknolojinin beynin işlem kapasitesini nasıl genişleteceğini göreceğiz” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here