sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,5195
EURO
11,0904
ALTIN
546,65
BIST
1.455
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
21°C
Ankara
21°C
Az Bulutlu
Cumartesi Az Bulutlu
23°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Az Bulutlu
13°C
Popüler kültürün hastalığı; depresyon. Üzerinde çok konuşuyoruz ama yeterince bilgi sahibi olduğumuz şüpheli… Herkes birbirine tanı koyuyor. Belki de durum o kadar da basit değildir. Psikiyatrist Prof. Dr. Fuat Özgen’e işin doğrusunu sorduk. Depresyonu tanımlar mısınız? Depresyon aslında bir ruh halini tanımlayan sözcüktür. Bir kişi için “depresyonda” denildiğinde, bir çeşit...
19/12/2017 10:46
İzmir’de dolandırıcılık suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklanan H.Y’nin Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcısı olarak görev yapan eşi N.Y görevinden alındı. İzmir’de hakkında birçok dava bulunan ve dolandırıcılık başta olmak üzere, tehdit, hakaret, basit yaralama ve cezaevi firarı gibi birçok ayrı suçtan sabıkası olan H.Y., polis tarafından yakalanmıştı. Kendisini Cumhurbaşkanı...
19/06/2019 07:29
Avrupa Üroloji Derneği Robotik Üroloji Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. A. Erdem Canda, prostat kanserli hastaların mr görüntülerini robotik cerrahi sistemine entegre etmeyi başararak, Türkiye’ye Portekiz’in başkenti Lizbon’da yapılan Avrupa Robotik Üroloji Kongresinde 3’ncülük ödülü kazandırdı. Time Türk haberinde;Türkiye’de robotik cerrahi ile prostat kanseri ameliyatlarının sayısı giderek artıyor. Robotik cerrahi,...
13/10/2019 15:06
Bursa merkezli 9 ilde yapılan operasyonda, yeşil reçeteyle satılan ilaçları, üretici firmalardan, ‘ihraç edecekleri’ yalanıyla alıp piyasaya süren, aralarında iş insanlarının da olduğu 20 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda 430 bin ilaç ele geçirildi. Ele geçirilen ilaç sayısının, Türkiye genelinde bir seferde ele geçirilen en yüksek rakam olduğu belirtildi. Bursa İl...
14/09/2019 09:23

Alzheimer hastalığının dört farklı alt tipi var!

Alzheimer hastalığının dört farklı alt tipi var!

Alzheimer hastalığı, beyinde tau proteininin anormal birikimi ve yayılması ile karakterize bir hastalık. Uluslararası bir çalışma şimdi tau’nun etkilenen bireylerin farklı prognozlarıyla farklı semptomlara yol açan dört farklı modele göre nasıl yayıldığını gösteriyor.(Çalışma Nature Medicine’de yayınlandı.)

Çalışma sonucunda “Şimdiye kadar beyindeki tau yayılımını yorumlama şeklimizin aksine, bu bulgular beyindeki tau patolojisinin en az dört farklı modele göre değiştiğini gösteriyor. Bu, Alzheimer’ın daha önce düşünülenden çok daha heterojen bir hastalık olduğunu gösteriyor. Artık tipik Alzheimer kavramını ve uzun vadede hastalığın ilerlemesini değerlendirmek için kullandığımız yöntemleri yeniden değerlendirmek için nedenimiz var.” denildi.

Tau’nun serebral kortekste yayılması, Alzheimer için önemli bir belirteç. Son yıllarda gelişmiş bir tıbbi görüntüleme tekniği olan PET teknolojisi sayesinde Alzheimer hastalarının beynindeki toksik protein birikimini izlemek mümkün hale geldi.

Son otuz yıldır, birçok araştırmacı, bu modele uymayan tekrarlayan vakalara rağmen, Alzheimer’da tau patolojisinin gelişimini tek bir model kullanarak tanımladı. Bununla birlikte, mevcut bulgular, farklı hastaların neden farklı semptomlar geliştirebileceğini açıklamaktadır.

“Alzheimer’ın dört alt tipinde beynin farklı bölgeleri farklı şekilde etkilendiğinden, hastalar farklı semptomlar geliştirir ve ayrıca prognozlar geliştirir. Bu bilgi, Alzheimer hastalarını değerlendiren doktorlar için oldukça önemli  ve ayrıca dört alt tipin farklı tepki verip vermeyeceğini merak etmemizi sağlıyor. Şu anda beyindeki tau miktarını azaltan çeşitli ilaçlarla ilgili araştırmalar çok aktif ve Alzheimer’ın alt tipine bağlı olarak etkinliklerinde farklılık gösterip göstermediklerini görmek heyecan verici olacak “dedi.

Araştırmacılar, Alzheimer hastalığının tüm klinik tablosunu kapsayan tau-PET ile bugüne kadar dünyanın en büyük ve en çeşitli popülasyonunu incelediler. Çalışma, henüz herhangi bir semptom geliştirmemiş, sözde pre-semptomatik Alzheimer, hafif hafıza güçlüğü olan katılımcılar ve tamamen gelişmiş Alzheimer demansı olan katılımcıları içeriyordu.

İlk örneklemde, uzun vadeli veriler 1,612 kişiden beş bağımsız çok merkezli çalışma içinde derlendi. Bunlar arasında, araştırmacılar, bilişsel olarak normal olan veya çeşitli aşamalarda Alzheimer geliştiren toplam 1.143 birey belirlediler.

1,143 kişiden tau PET görüntülerinden alınan verilere, SuStaIn (Alt Tip ve Aşamalı Çıkarsama) algoritması adı verilen bir algoritma uygulandı. Materyal, alt türleri ve kalıpları olabildiğince tarafsız bir şekilde ayırt edebilmek için otomatikleştirilmiş bir süreçte makine öğrenimi ile işlendi.

Beklendiği gibi, birçok kişi herhangi bir anormal tau PET sinyali göstermedi ve bu nedenle bunlar otomatik olarak bir tau-negatif gruba atandı. Daha sonra tau PET görüntülerini altıncı bir bağımsız kohortla çapraz doğrulayarak ve bireyleri yaklaşık iki yıl boyunca takip ederek, araştırmacılar geri kalan bireylerden gelen verileri en iyi temsil eden dört model geliştirebildiler. Alt grupların sayısı bireylere göre değişmekle birlikte, tümü tüm kohortlarda temsil edilmiştir.

Çalışmada yazar “Zamanla belirgin hale gelen dört açık tau patolojisi modeli belirledik. Alt grupların prevalansı yüzde 18 ile 30 arasında değişiyordu, bu da Alzheimer’ın tüm bu varyantlarının aslında oldukça yaygın olduğu ve daha önce düşündüğümüz gibi hiçbirinin baskın olmadığı anlamına geliyor” diyor.

* Varyant bir: tau esas olarak temporal lob içinde yayılır ve öncelikle hafızayı etkiler. Birinci varyant, tüm vakaların yüzde 33’ünde meydana geldi.

* İkinci Varyant: Birinci varyantın aksine, bu varyant serebral korteksin geri kalanına yayılır. Bireyin ilk değişkene göre daha az hafıza problemi vardır, ancak diğer yandan yürütücü işlevlerde, yani bir eylemi planlama ve gerçekleştirme becerisinde daha büyük zorluklar yaşar. İkinci varyant, tüm vakaların yüzde 18’inde meydana geldi.

* Varyant üç: Tau birikimi görsel kortekste, yani serebrumun optik sinirden gelen bilgilerin işlendiği ve sınıflandırıldığı bölümünde gerçekleşir. Beyindeki duyusal izlenimlerin görsel-uzamsal işlenmesi bu modele sahip bireylerde etkilenir. Kendilerini yönlendirmede, şekilleri ve dış hatlarını, mesafelerini, hareketlerini ve nesnelerin diğer nesnelere göre konumunu ayırt etmekte güçlük çekerler. Üçüncü varyant, tüm vakaların yüzde 30’unda meydana geldi.

* Varyant dört: Tau, sol hemisferde asimetrik olarak yayılır ve öncelikle bireyin dil yeteneğini etkiler. Dördüncü varyant, tüm vakaların yüzde 19’unda meydana geldi.

“Bugün var olan çeşitli ve büyük tau-PET veritabanları ve büyük miktarda veriye uygulanabilen makine öğrenimi için yeni geliştirilen yöntemler, Alzheimer’ın bu dört alt türünü keşfetmemizi ve karakterize etmemizi mümkün kıldı. Dört modeli daha da doğru bir şekilde doğrulayabilmek için beş ila on yıl arasında daha uzun bir takip çalışması gerekiyor ”


Bizimle iletişime geçmek için lütfen linki  tıklayınız 

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için lütfen tıklayınız 

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.