Ar-Ge’de kadın istihdamının lider şirketleri

0

“Ar-Ge 250” araştırması ile Ar-Ge’de en fazla kadın istihdam eden şirketler belirlendi. ASELSAN, 849 kadın Ar-Ge uzmanı ile ilk sırayı aldı.

“Ar-Ge 250” araştırması ile bu kez Ar-Ge’de en fazla kadın istihdam eden şirketler de sıralandı. ASELSAN, 849 kadın Ar-Ge uzmanı ile ilk sırayı alırken, onu TUSAŞ ve Turkcell takip ediyor.

Turkishtime tarafından hazırlanan ve 2013’ten bu yana Türkiye’de inovasyon ve Ar-Ge’nin nabzını tutan Ar-Ge 250 araştırması kapsamında, bu yıl Ar-Ge merkezinde en fazla kadın uzman istihdam eden şirketler de belirlendi.

Ar-Ge 250 araştırması sonuçları

Ar-Ge 250 araştırmasının bu yılki yeniliklerinden biri, Ar-Ge’de görev yapan kadın uzman sayılarıyla ilgili bilgiye de yer vermesi. Ar-Ge merkezinde çalışan kadın personel sayısında Türkiye’nin lideri Ar-Ge 250’nin de şampiyonu olan ASELSAN.

Ar-Ge merkezinde 849 kadın personelin görev yaptığı ASELSAN’ı, 458 kadın Ar-Ge uzmanıyla Ar-Ge 250’nin ikincisi TUSAŞ takip ediyor. Üçüncü sırada ise ana listenin üçüncüsü  Turkcell var. Turkcell’in Ar-Ge merkezinde 364 kadın personel görev yapıyor.

Bilişim ve Telekom şirketlerinde kadın Ar-Ge uzmanı istihdamı fazla!

Bilişim ve telekom sektörü şirketlerinin kadın Ar-Ge uzmanları sayısında öne çıktığı görülüyor. İlk 10’da Turkcell’in yanı sıra Netaş (221 kadın), Siemens (178 kadın) ve Logo Yazılım (167 kadın) yer alıyorlar.

Kadın Ar-Ge uzmanlarının yoğunlaştığı sektörlerden bir diğeri ilaç sektörü. World Medicine İlaç ve Sanovel’de 36, Sanofi’de 28, Mustafa Nevzat’ta 26, Polifarma’da 22, Arven’de 22, Ali Raif’te 18, Akzo Nobel’de 17 kadın Ar-Ge uzmanı araştırma görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here