Arap dünyasında medikal turizm destinasyonu olarak zirve Dubai’de

0

Dubai: Üst düzey bir yetkili, BAE’nin sağlık sektörünün hazır olması ve COVID-19 salgınıyla başa çıkmadaki başarısının, sağlık turizmi sektörünün iyileşmesini etkili bir şekilde hızlandırmaya katkıda bulunduğunu söyledi.

Dubai Sağlık Otoritesi (DHA) Sağlık Turizmi Departmanı Direktörü Mohamed Al Mheiri yaptığı açıklamada, ilgili tüm paydaşların toplumun güvenliğini ve refahını artırmak ve sağlık güvenliğini sürdürmek için önleyici tedbirler aldığından bahsetti. Al Mheiri, Birleşik Krallık’ın Global Soft Power Index tarafından yayınlanan bir ankete göre BAE’nin COVID-19 kullanımı açısından Orta Doğu bölgesinin bir numarası olduğunu ve küresel olarak 14. sırada yer aldığını vurguladı. Anket, on binlerce insanın değerlendirmesine göre dünyadaki 105 ülkeyi sıraladı. Bunun uluslararası sağlık turistlerinin emirliği ziyaret etme konusundaki güvenlerini güçlendirmeye yardımcı olacağını söyledi.

Yakın zamanda Dubai’nin medikal turizm için en iyi Arap destinasyonu olarak ikinci yıl üst üste konumunu koruduğunu “Uluslararası Sağlık Bakım Araştırma Merkezi” (IHRC) tarafından yayınlanan “Uluslararası Medikal Turizm Endeksi” verilerine dayanarak söyledi.

2019 yılında sağlık turisti sayısında 2018’e göre yüzde 4 artış, toplam 350.118 sağlık turisti ile, sağlık hizmetlerine yapılan toplam harcamalarının ise yaklaşık 727 milyon dirhem olduğuna dikkat çekilen açıklamada

Al Mheiri, Dubai Veliaht Prensi ve Dubai İcra Kurulu Başkanı Shaikh Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum tarafından onaylanan Dubai Sağlık Turizmi Stratejisinin kabul edilmesinden bu yana Dubai’de sağlık turizmi sektörünün 2014 yılından bu yana gerçekleştirdiği niteliksel değişime işaret etti.

En yüksek kalitede tıbbi ve sağlık hizmetlerine erişimin ve konfor ve rahatlamanın birinci sınıf standartları ile birlikte erişim bekleyen sağlık turistlerini almaya hazır olduğuna dikkat çeken Al Mheiri DHA tarafından genişletilen ikinci tıbbi görüş (SMO) girişiminin tesisini gösterdi.

Al Mheiri, konuşmasında dünyanın içinden geçtiği istisnai koşullara rağmen Emirlik’te sağlık hizmetleri sektörünün elde ettiği başarıları gözden geçirdi ve sağlık hizmetlerinde dijital sağlık teknolojisinin önemi ve büyümesine vurgu yaptı.

Al Mheriri, DHA’nın dünyadaki istisnai koşullara rağmen Dubai’deki sağlık sektörüne yatırım ve profesyonel lisans başvuruları almaya devam ettiğinden bahsetti.

Dubai Sağlık Otoritesinin Sağlık Düzenleme Sektörü, yılın başından bu yana DHA sağlık hizmetleri uzmanı lisansı için yaklaşık 6,681 yeni talep aldıklarından bahsedilirken, Dubai’deki lisanslı sağlık profesyonellerinin sayısını yaklaşık 39.000’e çıktı.

 

Sağlık tesisleri açısından Dubai’de yaklaşık 3.400 lisanslı tesis var ve 237 ruhsat yeni verildi. Bunlar arasında 77 poliklinik, 1 hastane, 1 günlük cerrahi merkezi, 71 eczane ve 13 rehabilitasyon merkezi bulunmaktadır. Tüm süreç, lisanslama için Sheryan sistemi kullanılarak elektronikti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here