Aşı denemeleri Türkiye’de başlıyor!

0

Almanya’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının faz 3 denemeleri 9 merkezde uygulanacakken Sağlık personelleri de gönüllü olabilecekler.

Alman biyoteknoloji şirketinin koronavirüs için aşı geliştirmiş gönüllü denemelerinin bir ayağı Türkiye’de diğer ayağının ise ABD’de yapılması kararlaştırılmıştı. Alman şirketinin Sağlık Bakanlığına başvurusu geçtiğimiz günlerde onaylanmış ve deneme aşamasına geçileceği belirtilmişti. Bakanlık hızla harekete geçerek, üniversite ve şehir hastanelerine ait 9 merkeze yazı yazıp, aşının faz 3 denemelerine başlanmasını istedi.

Bakanlığın yazısında, aşı ile ilgili izin süreçlerinin tamamlandığı belirtilerek gönüllü kabullerinin bir an önce başlatılması istenmiş ve sağlık personelinin de gönüllü olabileceği belirtilmişti. 10 Eylül’de Aşılama aşamasına geçileceği ve diğer ülkelerle birlikte çalışmanın eylül sonunda tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.

Aşının sağlıklı ve farklı yaş gruplarından oluşacak gönüllüler üzerinde denendikten sonra ilk verilerinin kasım sonuna kadar ortaya çıkacağı ifade edildi. Aşılanan 1.000 gönüllüden belli aralıklarda kan alınacak ve virüse karşı antikor oluşup oluşmadığına bakılacak.

Sağlık Bakanlığının, üniversite ve şehir hastaneleri yönetimlerine gönderdiği yazıda ayrıca, aşının faz 1 ve faz 2 aşamalarının 7 bin kişiyle denendiği hatırlatılarak “Dünyanın bir an önce Covid aşısına kavuşması beklentisi içinde olması, gönüllü alımı ve aşılama sürecinin çok hızlı tamamlanmasını gerektirmektedir” denildi. 

Sağlık Bakanlığı öte yandan biri ABD diğeri de Rusya olmak üzere iki ayrı aşının faz 3 denemeleri için de hazırlık yaptığı öğrenildi. ABD firmasının geliştirdiği aşı denemelerinin de yakında başlayacağı, Rusya’nın aşısına ilişkin inceleme süreçlerinin ise devam ettiği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here