Aşı lojistiğinde -80 dereceye kadar soğutma kapasitesine ihtiyaç duyuluyor

0

 

Dünya çapında COVID-19 aşılarını sağlamanın önündeki lojistik zorluklar arasında yer alan soğutma kapasitesi az sayıda lojistik ve sağlık hizmet kuruluşu tarafından sağlanıyor.

Stirling Ultracold, yaşam bilimi uygulamaları için dondurucularının, ultra düşük sıcaklıkta (ULT) depolamaya ihtiyaç duyan herhangi bir COVID-19 aşısı adayını depolayabileceğini duyurdu. Pfizer (NYSE: PFE) ve Moderna (NSDQ: MRNA) gibi şirketlerin aşı adaylarının -20 ° ile -80 ° C arasında değişen saklama sıcaklığı gereksinimleri olduğu biliniyor.

–80 ° C’ye kadar soğuyabilen bu lojistik şartı sağlayabilen az sayıda şirket dondurucular üretiyor. Stirling Ultracold’un ultra düşük dondurucu rakipleri arasında Thermofisher Scientific, NuAire ve K2 Scientific bulunuyor.

Aşılar, güçlü ve güvenli kalabilmesi için kesintisiz ve doğru soğuk zincir şartlarının sağlanması gerekiyor. Associated Press tarafından yayınlanan bir rapora göre, dünya çapında neredeyse 3 milyar insan, sıcaklık kontrollü depolamanın geniş ölçekli COVID-19 aşılamasını desteklemek için yetersiz olduğu bölgelerde yaşıyor.

Soğuk zincirde yaşanan aksilikler aşılama programının nünde en büyük zorluklar olarak görülüyor. Stirling Ultracold CEO’su Dusty Tenney, “Bu, tabii ki, ultra-düşük soğuk sıcaklık gereksinimleri ile ilgili gereksinimler üzerinde çok daha fazla baskı oluşturuyor” dedi.

COVID-19 aşı adaylarından mRNA aşılarının geleneksel aşılara göre çok daha düşük ısıda saklanmaya ihtiyaçları vardır. Örneğin rutin olarak önerilen aşılar, bir CDC kılavuzuna göre 2 ° ile 8 ° C arasında saklanabiyorlar.

Açık bir şekilde ticarileştirme potansiyeline sahip olan aşıların çoğu –20 ° ila –80 ° C aralığında saklanmayı gerektirdiği bildiriliyor. AstraZeneca ve Johnson & Johnson’dan aşı adayları, potansiyel olarak 2 ° ila 8 ° C arasında saklanabileceği bildirilirken Pfizer ve Moderna’nın geliştirmekte olduğu gibi mRNA aşıları daha düşük depolama sıcaklıkları gerektiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here