Ayak mantarı neden olur

0
Mantar denen bir küf çeşidinin sebep olduğu deri rahatsızlığı­dır. İnsanların çoğu ömürlerinde bir kez ayak mantarı geçirir­ler.
Ayak mantarı oluşmasının nedenleri nelerdir?
Ayak mantarına sebep olan mantarlara herkes maruz ka­lır. Ancak niçin bazı insanlarda geliştiği bilinmemektedir. Yıkama son­rası kurutulmayan ayak, sıkı çorap ve ayakkabılar, ılık iklim nemli bir ortam oluştu­rarak mantarların çoğalmasını sağlar. Ayak mantarı nasıl bulaşır? Bulaşma genellikle terlik, ço­rap, ayakkabı, havlu gibi ortak kul­lanılan eşyalardan veya banyo, küvet, plaj, hamam ve ben­zeri ortak zeminlerden olabi­lir. Genellikle çok bulaşıcı olduğuna inanı­lır. Ancak aynı evi paylaşan insanlarda bile görül­meyebilir.
Ayak Mantarı Tedavisi Nasıldır?
Krem ve spreyler ile tedavi edilir. Cid­di rahatsızlıklarda ağızdan hap tedavi­si yapılır. Bazı vakalar tedaviye di­renç gösterebilir.
Tedavi edilmezse ne olur?
Deri bütünlüğü bozulduğundan di­ğer mikroplar çatlak ve yarıklardan girerek yılancık denen hastalığa yol aça­bilirler.
Mantar niçin tekrarlar?
Tedavi ile döküntü geç­se bile mantarlar deride yaşamaya devam e­der. Ve uygun şartlarda tekrar hastalığa yol açar­lar.
Tekrarlamaması için ne yapılabilir?
Her gün ayağınızı yıka­yın, Ayağınızı, özellik­le ayak parmak aralarınızı sürekli ku­ru tutun, Özellikle yazın kapa­lı ayakkabılar giymeyin, 2-3 çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak kul­lanın, ayakkabı kurumadan tek­rar giymeyin, Pamuklu çoraplar gi­yin ve günlük olarak değiş­tirin, Başkalarının havlu ve ayakkabıla­rını kullanmayın, Mümkünse ev­de çıplak ayakla ge­zin, Yazın ayakkabılarını­za mantar önleyici pudralar ser­pin.
Ayak ve tırnak mantarları:
Bakteriyal enfeksiyonlar mantarın zedelediği deriyi giriş kapısı olarak kullanarak damar iltihapları­na neden olabilirler.
Ayak mantarı belirtileri nelerdir?

Mantarlar en sık ayak parmak aralarında ve taba­nında yerleşir. Parmak aralarında soyulmalar kızarıklık­lar ve beyazlaşmalar. Tabanında küçük su toplama­ları, kızarıklık ve soyulmalar Diğer bölgelerde kenarı daha kırmızı hafif soyulmalar göste­ren yuvarlak halkalar şeklinde görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here