Bakan Koca’dan Korona virüse karşı alınan yeni tedbirler hakkında açıklama

0

Bakan Koca, Koronavirüse Karşı Alınan Yeni Tedbirler hakkında açıklama geldi:

Sağlık Bakanı Koca, düzenlediği basın toplantısında, Yeni Koronavirüs ile ilgili mevcut durum ve alınan yeni tedbirler hakkında bilgi verdi.
Çin’de bu hastalıktan dolayı 639 kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Koca, “Son 24 saatte 3 bin 151 yeni vaka tespit edildi. Hayatını kaybeden vakaların büyük çoğunluğu risk grubu dediğimiz kronik hastalığı olan 60 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişiler olduğunu biliyoruz” dedi.
Çin’den ülkemize getirilen vatandaşlarımızın sağlık durumuna ilişkin olara şunları söyledi:
“Bildiğiniz gibi Zekai Tahir Burak Hastanemizde 6 gündür 61 kişi gözlem altında tutulmakta. İlk testleri negatif bulunmuştur. Hepsinden ikinci numuneleri alındı. İkinci numunelerin de 61 kişinin negatif olduğunu söylemek istiyorum. Çin’den gelen 61 kişinin hiçbirinde Koronavirüs enfeksiyonuna rastlanmadığını açıklamak istiyorum.”

“Bilim kurulumuz haftaya toplanacak”

Önümüzdeki hafta bilim kurulunun toplanacağına söyleyen Bakan Koca, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Koronavirüs salgınına karşı çözüm bulmak için bir araştırma ve inovasyon forumu gerçekleştirilecek. Bu foruma Türkiye’den ikisi bilim kurulundan olmak üzere 3 temsilcimiz katılacak” şeklinde konuştu.
Koca, Ocak ayında havalimanlarında Çin uçuşları için termal kamera taramalarının da genişletildiğini söyleyerek açıklamasına şöyle devam etti:
“Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra bilim kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcuları termal kamera ile kontrol ediyoruz. Şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum.”

Koca; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Çin Büyükelçiliğine de bir resmi yazı gönderdiklerini açıklayarak şöyle konuştu:
“Bu yazımızda Çin’den ülkemize çalışmaya gelen Çin vatandaşlarının 14 gün süreyle izinli sayılması, iletişim bilgilerinin il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi, belirti ve bulgular açısından takiplerinin yapılması ve Sağlık Bakanlığının izni ile çalışmaya başlaması hususunu da ayrıca belirttik.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here