Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir

0
bebeklerde kabızlık problemi

Bebeklerdeki kabızlık sorunu ve giderilmesi Hemen hemen tüm yeni doğmuş bebeklerde kabızlık sorunu yaşanmakta ve bu hem bebeği hemde anneleri inanılmaz huzursuz etmektedir. Anneler olarak bu durumdan kurtulmak için bilmemiz gereken bir kaç nokta bulunmakta.
Bebeğiniz kabızlık sorunu için önerilenler:
Günlük beslenmesine ek olarak bebeğinize su verebilirsiniz.Başlangıç olarak 60-120 ml su verin. Bebeğinizin tepkisine göre daha fazla ya da daha az da verebilirsiniz.
Eğer su bebeğinizin kabızlık sorunu için yardımcı olamıyorsa, günlük yediği yemeklere ek olarak kuru erik, elma ya da armut suyu da içirebilirsiniz. Sudaki gibi günlük 60-120 ml olarak başlayıp bebeğinizin tepkisine göre daha fazla verebilirsiniz.
Bebeğiniz eğer katı gıdalar yiyebiliyorsa, armut püresi, arpa ya da kuru erik gibi lif yönünden zengin gıdaları yedirmeyi deneyebilirsiniz. Ama pirinçten uzak durmalısınız.
Bebeğinizdeki sert dışkıların geçişini kolaylaştırmak adına bir miktar su bazlı yağlayıcı uygulamak işinize yarayabilir.
Bebeğinizdeki kabızlık sorunu için mineral yağ, müshil ve lavman yağı kullanmamanız tavsiye ediliyor.
Beslenme alışkanlığındaki yapabileceğiniz yukarıda belirtilen değişiklikler bebeğinizin kabızlık sorununa çözüm değilse veya kabızlık sorununa kusma ve irkilme gibi diğer belirtiler de eşlik ediyorsa, derhal çocuk doktorunuza gitmelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here