Bel ağrısını önlemek için almamız gereken bir takım önlemler:

0
Bel ağrısını önlemek için almamız gereken bir takım önlemler:

Bel ağrısını önlemek için almamız gereken bir takım önlemler: Bel ağrısını engellemek için öncelikle vücudumuzun anatomisine uygun, doğru bir şekilde yük kaldırma ve eğilmeyi bilmeliyiz. Bu sebeple aşağıdaki önerileri dikkate alınız.

BEL AĞRISINA KARŞI DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
Ağır nesneleri kaldırırken sırtınızı dik ve yükü vücudunu­za yakın tutunuz. Yükü kaldırırken belinizi/sırtınızı öne, sağa veya sola bükmeyiniz.
Yük ile ayağa kalktığınızda öne doğru eğilmeyi­niz.
Yerden herhangi hafif bir eşya­yı bile mutlaka dizlerinizden çömelerek ve bacaklarınızdan güç alarak kaldırınız.
Nesneleri kaldırırken ve indirirken karın kaslarınızı sıkılaştırınız (kasınız).
Ağır yük taşırken geniş destek yüzeyi sağlamak için bacaklarınızı birbirinden ayırınız.
Şayet yük ağır veya hantal ise bi­rinin yardımı olmadan kaldırmayınız.
Ayakta uzun süre durmaktan kaçı­nınız.
Eğer işiniz için ayakta durmak zorundaysanız bir ayağınızın altına küçük bir basamak koymalısınız. Sıklıkla ayak değiştiriniz.
Yüksek topuklu ayakkabı giymeyiniz. Yürürken yastıkçıklı tabanlık kullanınız.
Oturarak çalışıyorsanız bilgisayar kullanırken vb.kullanılan sandalyenin yüksek, sert ve ayarlanabilir bir arkalı­ğı olmasına özen gösteriniz.
Sandalyenin arkalığı, beli ve sırtı desteklemelidir.
Dik pozisyonda oturmalı, sırt arkaya tam olarak yaslanmalıdır. Ayrıca sandalye etrafında dönebil­meli ve kol desteği olmalıdır. Otururken ayaklarınızın altına küçük bir basamak yerleştirerek dizlerinizin kalçalardan yüksekte olmasına dikkat edi­niz.
Otururken veya araba sürerken küçük bir yastık veya yuvarlan­mış havlu ile belinizi destekleyi­niz.
Araba kullanırken pedallara kolaylık­la ulaşabileceğiniz şekilde koltuğunuzun yüksekliğini ayarlamalısınız. Eğilmeyi engellemek amacıyla koltuğunuzu olabildiğince öne doğru getiriniz ve direksiyona yakın oturunuz.
Eller direksiyon üzerin­de 2’ye 10 kala pozisyonda ve dirsekler hafif bükülü durumda tutulmalıdır. Koltuğun açısı beli destekleyecek şekilde olmalı­dır. Uzun süreli araç kullanırken, 2 saatte bir mola vermeli, kısa bir yürüyüş ve germe egzersizleri yapmalı­sınız. Sürüşten hemen sonra ağır nesneler kaldırma­yınız. Son zamanlarda yapılan çalışma­lar, orta sertlikte zeminde uyumanın sert zeminde uyumaktan daha iyi olduğunu göstermektedir.

Kilonuza dikkat edi­niz.
Şişmansanız kilo veriniz.
Sigarayı bırakınız.
Gevşeyin.. yoga ya da masaj gibi yöntemle­ri deneyebilirsiniz.
Bel ağrısı için tedavi seçenekleri nelerdir?
Omurganın bazı özel hastalıkları cerrahi giri­şim gerektirmesine rağmen birçok bel ağrısı kısa süreli istirahat, çeşitli ilaçlar, egzersizler, fizik tedavi uygulamaları ve koruyucu önlemlerle tedavi edilebilir. Bel ağrınızın size uygun tedavisi i­çin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimi­nin önerilerine uyunuz. Bel ağrınızın nedeni konusunda bilgi edininiz.
Doktorunuz sizin için en uygun tedavi yöntemi­ni belirleyecektir. Akut(Ani Başlayan) Bel ağrısında yapmam ve yapmamam gereken şeyler nelerdir? Ağrılı bölgeye buz uygulaması yapabilirsi­niz. Bu işlemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.
Oturmakla ağrılarınız artıyorsa oturma­yınız.
Eğer oturmak zorundaysanız 30 dakika­yı aşmayacak şekilde kısa süreli oturma­ya özen gösteriniz. Eğer bel korseniz var­sa (hekim tarafından önerilmişse) korseyi ayağa kalkınca hareket halinde ve
hatta önerilmiş­se uyurken kullanmalısı­nız. Üst ve alt vücut parçasının ağırlıkla çalıştırılması ya da aerobik hareketlerden oluşan egzersizler akut dönemde önerilmemekte­dir. Bu dönemde
yapılan aktif hareketlerin doğal iyileşmeyi geciktirdiği, şikayetlerin süresinin uzamasına neden olduğu bildirilmektedir.
Hiçbir şeklide ağırlık kaldırmayınız. Kanepe, sedir gibi yumuşak zeminde yatmayınız. Kullandığınız yatak ne omurgayı zorlayacak kadar sert, ne de içe çökecek kadar yumuşak olmalı­dır.
Kabız olmamaya dikkat edi­niz. Bunun için hafif ve yumuşak yiyecekler yiyiniz.
Tuvalette aşırı derecede ıkınmayınız, bu ağrınızı şiddetlendirebilir. Öksürürken, hapşırırken karın içi basıncınızı fazla artırmamaya özen gösteriniz.
Ağrınız geçene kadar cinsel ilişkiden kaçınınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here