Beta mikrobu hakkında

1
Beta mikrobu
 Bu yazımızda sizlere Beta Mikrobu hakkında bilgi vereceğiz .Büyükler gibi çocuklar da üst solunum yolu hastalıklarına kış aylarında sıkça yakalanıyor. Özellikle Beta olarak adlandırılan mikrop, bademcik enfeksiyonları arasında en ciddiye alınması gereken bakteri. Bayındır Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Beyhan Göksan; üst solunum yolu hastalıkları, Beta mikrobu, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında en çok merak edilen durumları anlattı ve çocuklarda doğru beslenmenin hastalıktan korunmada ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.
Mevsim geçişlerinde, özellikle kış ve bahar aylarında çocukları bekleyen hastalıklar ve belirtileri neler?
Bu aylarda üst solunum yolu hastalıkları çok sık görülüyor. Özellikle çocuklarda en sık doktora başvurma nedeni, üst solunum yolu enfeksiyonları oluyor. Kış ve ilkbahar aylarında bademcik bölgesini, burun ve boğaz bölgesini tutan enfeksiyonlar yaygın olarak görülüyor. Belirtileri arasında baş ağrısı, boğaz ağrısı, kulak ve boyun civarında ağrı, kırıklık olabiliyor. Yutmada zorluk, burunda akıntı ve tıkanıklık, halsizlik, iştahsızlık, karın ağrısı da var. Özellikle küçük çocuklarda görülen hastalıkların yüzde 15’i virüslere bağlı boğaz enfeksiyonudur, yüzde 30-40 civarına da bakteriler neden oluyor.
Beta mikrobu günümüzde bir şehir efsanesi halini aldı neredeyse. Korunma yöntemleri neler?
Bademciklerde enfeksiyon yapan bakterilerin önemli bir kısmı, neredeyse tamamına yakını A Grubu Beta Hemolitik streptokoklardır ve bu kelime uzun geldiği için toplum içinde Beta olarak adlandırılıyor. Bazen yanlışlıkla Beta virüsü olarak telaffuz ediliyor ama aslında bir bakteri ve bademcik enfeksiyonlarının en ciddiye alınması gereken bakterisi… Çocuklar okula başlarken veya yuvaya giderken ‘Sınıfta Beta var mı? Aşısı var mı?’ diye korkutucu bir efsane olarak dolaşıyor şehirde ama pediyatrinin aslında en sevilen mikroplarından biri, çünkü icat olduğundan beri hiçbir ilaca direnç kazanmadı. Bulaşıcılığı ve olası yan etkileri çok kolay kontrol altına alınabilen bir bakteri. Eğer hekimin ve ailenin Beta hakkında biraz bilgisi varsa uygun zamanda uygun bir tedavi ile 24-48 saat içerisinde bulaşıcı durum sona eriyor. En fazla 48-72 saat içinde de endişe ettiğimiz yan etkiler ortadan kalkıyor. Tedavi geç ve yetersiz planlanırsa yetişkinlerde kalp, böbrek sorunları ile karşılaşmaya yol açabiliyor.
Beta mikrobunu, virüslerden ayıran en belirgin semptomları neler?
Bir çocuğun gözleri kan çanağı gibiyse, akıyorsa, burun da akıyorsa, kuvvetli bir nezle hali varsa, baştan öksürük ile başladıysa bu tablonun virüslere bağlı olma ihtimali çok yüksek. Ama eğer çocukta yanaklar kıpkırmızı, dudak kıpkırmızı, boğaz kuru ve ağrılıysa böyle başlayan enfeksiyonun bakteriyel ve Beta streptokok ailesinden olma ihtimali yüksek. Bu çocukların 24-48 saat içerisinde görülmesi gerekiyor. Evde tutulmaması gereken grup bu.
Beta mikrobu ile karşılaştığınızda ilk etapta nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?
Önce Beta mı değil mi diye klinik olarak incelemek lazım. Biz bakteriyel bademcik enfeksiyonlarını ileride karşılaşabileceğimiz komplikasyonlar için tedavi etmek istiyoruz. Boğazdaki bakteriyel enfeksiyonları tedavi etme nedenimiz, kalp romatizmasına, böbrek iltihabına çevirmesini önlemek. Hele ailede genetik yatkınlık varsa mikrobun kuvvetine, çocuğun o sıradaki bağışıklık düzeyine ve genetik yapısına göre yüzde üç ile 35-40 arasında bu enfeksiyon iyileştikten sonra kalpte, böbrekte ve eklemlerde uzayan komplikasyonlarla kendini gösterebiliyor. Tedavi için ideal ilaç penisilindir. Bu ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla verilebiliyor. Diğer başvurduğumuz ilaçlar da yine penisilin türevi ağızdan verilen şuruplar. Eğer ağızdan tedaviyi tercih ediyorsak da 10 günde tamamlamak gerekiyor.
Peki, tedavi sonrasında anne-babalar nelere dikkat etmeli?
Tedavi sonrası kontrol kültürü yapmaya gerek yok. Çünkü zaten 2-3 günde romatizma yapıcı ve böbreklere vurucu etkiyi kontrol altına aldığımız için kontrol kültürü kaynak israfı oluyor.
Siz hangi yolu öneriyorsunuz; enjeksiyon ile tedaviyi mi yoksa şurubu mu?
Bu tamamen aile ile kurulacak diyaloğa bağlı. Depo penisilinin bir enjeksiyonuyla olay kontrol altına alınabiliyor. Eğer 10 gün penisilinli şurup kullanıyorsanız, çocuğa bu şurubu yutturmak büyük bir kullanım zorluğu getirebiliyor. Tek dozun yüklendiği depo penisilin tarzı bir enjeksiyon, tedavinin tamamına eşdeğerdir. O anlık can yanmasına katlanarak o defteri kapatmak en iyi yol olabilir.

1 YORUM

  1. Merhaba Kızım 10 yaşında geçen yıl tüm kış boyu 5 kere beta oldu, her seferinde 10 gün 1000 mg agumentin kullandı. Sadece birinde depo penisilin yaptırdık. şimdi tekrar beta oldu yine bugün antibiyotik başladık. Daha önceki yaşlarında çok az denecek kadar az beta geçirdi. Koruma amaçlı ne yapılabilir .Bu kadar çok antibiyotik kullanmak zararlı değil mi? Antibiyotiklerin Bağırsak florasını bozup bağışıklığı bozduğunu duymuştum. Öneriniz nedir. Bütün kışı yine beta geçirmesinden korkuyorum. Öneriniz nedir ne yapabilirim?
    Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here