Bir Hemşirenin Zaferi

0

İstanbul’ da bir aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimi V.M. işyerinin mutfağını kilitliyor.ASM’de görev yapan tüm hemşire ve ebelerin kullanmasını yasaklıyor.Burada görev yapan 17 haftalık gebe olan hemşire mutfağı kullanmak için anahtarı istemek üzere aile hekiminin odasına girdiğinde aile hekiminin ret cevabıyla karşılaşıyor.Bunun üzerine hemşire ilaç içmek için mutfağa girmesi gerekliliğini ifade ediyor.Fakat aile hekimi V.M. hakaretler ederek hemşireyi kolundan tutup odanın dışına atıyor.Hırsını alamayan aile hekimi V.M. hemşireyi odasına girmek üzereyken durdurup ağır hakaretlerde bulunmaya devam ediyor.Hemşire hemen adli ve idari anlamda şikayetlerde bulunuyor.O gün kurumda olmayan A.T. isimli başka bir aile hekimi ise ertesi gün hemşirenin yanına gelerek “Sen kimsin ki bir doktoru şikayet ediyorsun.Sen alt tarafı bir hemşiresin.O şikayetleri geri alacaksın.Yoksaaa… diyerek hakaret ve tehditlerde bulunuyor…
Ama meslektaşımız korkmuyor.Cesaretle ve azimle hukuk mücadelesini veriyor.Dernegimiz İSAHED’in avukatının da desteği ile hukuk mücadelesini sürdürüyor.Sonuç:
İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada;
Aile hekimi V.S. hakaret suçundan neticeden 1740 TL adli para cezasına,
Aile hekimi A.T. tehdit suçundan neticeden 25 gün sürekli hapis cezasına çarptırılırken,
Mahkeme her iki aile hekimi hakkında 5’er yıllık denetim süresi belirledi.
Azimle verdiği bu örnek hukuk mücadelesinden ötürü meslektaşımızı ve derneğimiz İSAHED’in Avukatı Oğuz BAKİ’yi tüm meslektaşlarımız adına tebrik ediyorum.

Hüseyin Akar
İsahed Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here