Büyük bir göbek inme ve kalp krizi riskinizi artırabilir mi?

0

Büyük bir göbeğiniz varsa, kilolu olsanız veya olmasanız bile kalp ve dolaşım sorunları konusunda daha fazla risk altındasınız demektir.

Araştırmacılar, normal kilolu olan ancak yağlarının çoğunu bel etrafında tutan insanların, aşırı kilolu ama obez olmayan ve fazla kilolarını bel etrafında taşımayan insanlarla karşılaştırıldığında; kalp krizi, inme, baypas ameliyatı veya ölüm gibi problemlerin riskinin, iki kattan fazla olduğunu tespit etmişlerdir.

Araştırmacılar ABD’de Minnesota’da bulunan Mayo Kliniğinde ve Çek Cumhuriyetindeki St Anne’s Üniversite Hastanesinde insanların BMI’sine (vücut kitle indeksi) ve bel-kalça ölçümlerini yapmış ve ölçümleri değerlendirmişlerdir.

Normal kilolu ama karınlarında daha fazla yağ bulunanların, bulunmayanlara kıyasla, yüzde 87 oranında daha fazla problem riskine sahip olduğunu; kişilerin bel çevresinde fazla kilolu olmaları halinde diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol riskinin artması olasılığının yüzde 52 daha fazla olduğu görülmüştür.

Bu çalışma, göbek yağının kardiyovasküler hastalık riskini artırdığını ve bel ölçümünün BMI’ya göre genel riskinizin daha iyi bir göstergesi olma eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür.

Vücudumuzdaki yağların davranışını hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.

Bununla birlikte, bir bütün olarak obezite hala önemli bir risk faktörüdür, bu yüzden BMI’yı tamamen görmezden gelemeyiz ve insanları kilolarını kontrol altında tutmaya teşvik etmek önemlidir. Vücudumuzdaki yağın davranışı ve bazı insanların neden kalçaları etrafında ve bazılarının neden karın bölgesinde daha fazla yağa sahip oldukları hakkında, daha fazla bilmediğimiz çok şey var, bu nedenle bu cevapların bazılarını açığa çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Uzman Dr Sinan İbiş

Medikal Turizm Derneği Ankara

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here