CDC’den açıklama: Kumaş maskeler de cerrahi olanlar kadar etkili

0

 

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından yeni klavuz yayımlandı.  Maske kullanımının yeni tip corona virüsten (Covid-19) sadece kişinin çevresindeki insanları korumadığı, aynı zamanda kendisi için de etkin bir koruma kalkanı olduğu belirtilen klavuzda Covid-19 salgınına  karşı tedbir amaçlı maske kullanımı önerilerini güncellendi.

Kuruluş maske takmanın sadece kişinin çevrenideki insanları değil, aynı zamanda kendisini de virüse karşı etkili bir şekilde koruduğunu açıkladı. CDC tarafından daha önce yayımlanan kılavuzda, sadece yüz maskelerinin enfekte olan kişilerin Covid-19’u başkalarına bulaşmasını önlediğine dair bilgi revize edilmiş oldu.

CDC,   maskelerin kullanıcı tarafından solunan virüs parçacıklarını bloke etmek için “kaynak kontrolü” görevi gördüğünü ve başkalarından gelen bulaşıcı damlacıkları bloke ederek “kişisel koruma için filtreleme” sağladığını söyledi.

Bununla birlikte CDC tek kullanımlık cerrahi maskelerin yanı sıra kumaş maskelerinden yeni tip corona virüsten korunmada oldukça etkili olduğuna vurgu yapılarak,  polipropilen kumaşlardan üretilen maskeler  statik bir yük oluşturarak corona virüsü itiyor, ipek maskeler ise nemli damlacıkları önleyerek daha rahat bir kullanım sunuyor dendi.

Öte yandan yeni kılavuzda, maskelerin çeşitli durumlarda virüsün bulaşma riskini yüzde  70’ten fazla azalttığını gösteren bilimsel çalışma sonuçlarına da  yer verildi.

Sağlık kuruluşu maske takımının Covid-19 kaynaklı ve ölüm sayısını önemli ölçüde düşürdüğüne dikkat çekierek, “Evrensel bir maske kullanımı politikasının benisenmesi, özellikle sosyal mesafe, el hijyeni ve yeterli havalandırma gibi diğer ilaç dışı müdahalelerle birleştirildiğinde gelecekteki karantinaları önlemeye yardımcı olabilir” açıklamasına yer verildi.

Bununla birlikte CDC, uluslararası maske kullanımında meydana gelen yüzde 15’lik bir artışla 1 trilyon dolara varabilecek ekonomik kaybın önüne geçebileceğini öngören bir ekonomik analize de dikkat çekti.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de salı günü verdiği demeçte maskelerin corona virüse karşı çift yönlü bir koruma sağladığını açıklamıştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here