Çiçek hastalığı: Dünyanın İlk Eradike Hastalığı

0

Çiçek hastalığı çok bulaşıcı ve zayıflatıcı ve zaman zaman ölümcül bir hastalıktır. 1980’den önce, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, hastalığa yakalanan her 10 kişiden 3’ünü öldürdü . Genel olarak, çiçek hastalığı ortadan kaldırılmadan önce yüz milyonlarca insanın ölümüne neden oldu.

İnsan nüfusu üzerindeki yıkıcı etkisine rağmen , çiçek hastalığı, 1977 yılına kadar hastalığı ortadan kaldıran dünya çapında bir aşılama çabası sayesinde artık bir tehdit olarak kabul edilmiyor.

Çiçek hastalığına variola virüsü neden olur. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’negöre dört farklı virüs türü vardır ve neden oldukları semptomlar ciddiyetle değişir.

Virüs hapşırma, öksürme ve konuşma yoluyla yayılan nem damlacıkları içinde hava yoluyla bulaşır. Virüsü bu şekilde yakalamak kadar yaygın olmasa da, virüslü bir kişinin dokunduğu şeylere dokunarak da yayılabilir.

Çiçek hastalığı için kuluçka süresi genellikle 12 ila 14 gün arasındadır, bu da Mayo Clinic’e göre bir kişinin yaklaşık iki hafta boyunca enfeksiyon belirtileri gösteremeyeceği anlamına gelir . Kuluçka süresi sona erdiğinde, enfekte olmuş kişinin ateş, baş ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı ve genel olarak hasta olma hissi vardır. Lezyonlar ayrıca burun ve ağız mukozasında da oluşacaktır.

Ayrık ve karakteristik bir döküntü de ortaya çıkar. Döküntü ilk olarak hastalığın ikinci haftasında gövdeye yayılmadan önce yüz, eller, önkollar, ağız ve boğazda oluşur. Hastalık ilerledikçe, döküntüler daha belirgin hale gelir ve kabarcıklar gelişir. Sekiz ila dokuz gün sonra, kabarcıklar dağıldı.

Bir insan kızarıklık olduğu sürece bulaşıcıdır; Tüm yara izleri ayrıldıktan sonra, artık bulaşıcı değillerdir, “Pennsylvania’daki Villanova Üniversitesi’nden bir doktor ve profesör olan Dr.

Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon kişi, 20. yüzyılda çiçek hastalığından ölen bir BBC tarafından yayınlanan bir rapora şeklinizi ona göre . Bunun nedeni, hastalığın Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre çiçek hastalığının aşılanmamış bireylerde yaklaşık% 30’luk bir ölüm oranına sahip olmasıdır . Tarihsel olarak virüs, hamile kadınlar veya bağışıklık bozuklukları olan insanlar için en tehlikeliydi.

Çiçek hastalığı alan insanların çoğu hayatta kalsa da, bozulmadan uzaklaşmadılar. Döküntüler ağır yara izlerinin arkasında kaldı ve bazı hastalar hastalık nedeniyle kör oldu.

İlk çiçek hastalığı aşılama, 1796’da Edward Jenner tarafından yaratıldı . Ancak hastalığın yok edilmesi 200 yıldan fazla sürdü ve dünya çapında bir aşılama programı aldı. CDC’ye göre, bilinen en son doğal çiçek hastalığı vakası 26 Ekim 1977’de Merka, Somali’de teşhis edildi . Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1980 yılında yok edilmiş çiçek hastalığını ilan etti .

Glatt, “Yalnızca aşılama yoluyla yok edildi. Kanıtlanmış, denenmiş ve test edilmiş çiçek hastalığı için bugün bile herhangi bir tedavimiz yok.” Dedi.

ABD , 1972’de çiçek hastalığı aşılamayı durdurmasına rağmen, çiçek hastalığı eğilimli alanlara yerleştirilen ABD askeri personeli için aşılama zorunlu kalmaktadır .

Araştırmacılar çiçek hastalığı incelemeye devam ediyor, ancak çok az sayıda bilim insanı ölümcül hastalığa erişebiliyor.

Leggiadro, “İki DSÖ referans laboratuvarı variola virüs stoklarını saklama yetkisine sahiptir: biri Atlanta’daki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinde (CDC) diğeri ise Koltsovo’daki bir Rus devlet laboratuarında.” Dedi. “Ancak, uzun süredir bildirilmeyen veya güvenlik ihlali yoluyla edinilen ek variola izolatları da mevcut olabilir .” Tüm yasal araştırmalar göre, Variola Virüs Araştırma Danışma Komitesi tarafından denetlenmektedir WHO .

Çiçek hastalığının önlenmesi dünya çapında bir aşı stratejisine dayanmaktadır. Virüs belirtileri gösteren herkes , ülkelerinin tıbbi otoritelerinin bulaşmasını önlemek için aşılanır ve tecrit altında tutulur. Amerika Birleşik Devletleri’nde, CDC bireyleri karantina altına almak için yasal haklar saklı tutar.

Potansiyel olarak enfekte olmuş kişiyle temas etmiş olabilecek kişilere de aşı yapılır. Mayo Clinic’e göre aşı, maruz kaldıktan sonraki dört gün içerisinde virüsün etkilerini önleyebilir veya azaltabilir.

Çiçek hastalığı aşılarının stokları, eğer ortaya çıkarsa, bir salgına yanıt vermek için dünya genelinde depolanır. ABD’de, Stratejik Ulusal Menkul Kıymetler , ulusal bir sağlık acil durumunda, malzemeleri ve ilaçları depolayan hükümet tarafından yönetilen bir kuruluştur.

Leggiadro, Stratejik Ulusal Stok Topluluğunun bir çiçek hastalığı olayında acil kullanım için milyonlarca çiçek hastalığı aşıları içerdiğini söyledi. “Doğrulanmış herhangi bir çiçek hastalığı vakası, uluslararası bir halk sağlığı acil durumunu temsil eder ve yerel ve eyalet sağlık birimleri aracılığıyla ulusal makamlara rapor edilmelidir.”

Ek kaynaklar:

  • Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nden devam eden çiçek hastalığı araştırması hakkında daha fazla bilgi edinin .
  • Çiçek hastalığı tarihi ve yok etme çabaları hakkında daha fazla bilgi için CDC’den okuyun.
  • Biyo-terörizm hakkında daha fazla bilgi edinin ve CDC ile diğer kurumların çiçek hastalığı yeniden ortaya çıkma tehdidini bastırmak için nasıl hazırlandığını öğrenin .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here