sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
9,3295
EURO
10,8506
ALTIN
533,79
BIST
1.431
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Parçalı Bulutlu
18°C
Ankara
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
20°C
Cuma Az Bulutlu
22°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
23°C
Pazar Çok Bulutlu
22°C
Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın açıklanan sonuçlarına göre İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden ilk 10’da 5 kişi görüldü. Cerrahpaşa’nın TUS başarısına ilişkin birçok yorum yapıldı. Cerrahpaşa’nın TUS başarısını İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı’na sorduk.  Cerahhpaşa Tıp Fakültesinin TUS başarısına ilişkin ayrıntıları CErahhapaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen Gündem Sağlık ‘a değerlendirdi. 1-TUS’ta...
28/03/2019 20:22
Avrupalı yaşlılar, küresel yaşlı turizminin en büyük payını temsil etmektedir. Avrupa’nın hızla artmakta olan emekli ve yaşlı vatandaş nüfusu, yaşlı turizmini umut verici bir pazar kaynağı haline getirmektedir. Avrupa nüfusunun yaklaşık beşte biri, 65 yaş üzerindeki 100 milyon yaşlıdır. Bu yaşlı nüfus, 2007 ve 2017 yılları arasında yüzde 2,4 oranında...
21/08/2019 20:59
 Hipertansiyon (Yüksek tansiyon )günümüzde pek çok kişide görülen sinsi ve bir o kadar da tehlikeli bir hastalık. Sadece yaşam tarzı değişiklikleri ile ortaya çıkmasını önlemek mümkün olabiliyor. Ancak yeterince ciddiye alınmadığı için dünyada ve ülkemizde büyük bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Hipertansiyon yıllarca hiçbir belirti vermeden sinsice ilerliyor ve...
14/08/2017 09:17
Tırnaklar ve tüyler gibi saçların da deriyi koruyucu özelliği vardır. Üç aylıkken (anne karnında) saçlar çıkma­ya başlar. Yeni doğan bir bebeğin saç yapısı yetişkin bir insanla aym değildir. Vücudumuzda 5 milyon tüy vardır ve ayrı yapılardadır, yaklaşık 100.000 tane olan saç teli­mizin yapısı ve gücü diğer tüylerden farklıdır. Saçlar, çok...
15/11/2017 22:28

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, güvenli olmayan ve korunmasız cinsel ilişki sırasında kişiden kişiye vücut salgıları yolu ile bulaşan hastalıklardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda bulaşma şekli nasıldır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yalnızca korunmasız cinsel ilişki ile değil, ameliyat, diş çekimi, tırnak çekimi gibi cerrahi işlemler, kan ve kan ürünleri transfüzyonu ya da hastalıklı anneden doğum sırasında çocuğa bulaşma şeklinde olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri nelerdir?

Bu hastalıklar genellikle bılgu vermeye başladıktan sonra  belirtilerin 1-2 hafta içinde düzelebilmesi ve ardından komplikasyonlarla tekrar ortaya çıkabilmesi oldukça mühimdir.

Genel olarak görülen belirtiler şunlardır:

– Ateş

– Kas eklem ağrısı

– Penil akıntı

– Vajinal akıntı

– Genital bölgede görülen siğil ve uçuklar

– İdrarda yanma

– Cinsel ilişkide ağrı

– Testislerde şişme ve ağrı

– Adet dönemi dışında ara kanamalar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir?

– Gonore (bel soğukluğu)

– Sifiliz (frengi)

– Üretrit (klamidya, mycopazma ve üreaplazma)

– Genital siğil (HPV enfeksiyonu)

– Uçuk (herpes enfeksiyonu)

– Trikomonas

– Hepatit

– AIDS (HIV enfeksiyonu)

Bel soğukluğu nedir? Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Neisseria gonorrhoe adı verilen bakteri ile bulaşır. En sık tutulum sağladığı ve sorun oluşturduğu bölgeler cinsel organlar, idrar yolu, rektum ve boğazdır. Kuluçka süresi 4-6 gündür. Tedavi edilmediğinde kısırlığa kadar giden komplikasyonlara yol açar. Belirtileri şu şekildedir:

– Penis ucundan ve vajinadan sarı-yeşil akıntı olması

– Adet dışı kanama

– Kronik kasık ağrısı

– İdrar yaparken yanma

Frengi nedir? Frengi belirtileri nelerdir?

Treponema pallidum denilen bakteri ile oluşur. Dış genital organlar, vajen, makat, rektum ve ağız çevresinde ağrısız şankr denilen lezyonlara yol açar. Şankr oluşumundan sonra ateş, yorgunluk, baş ağrısı, kilo kaybı, eklem ağrısı gibi bulgular oluşur. Tedavi edilmezse vücudun çeşitli sistemlerini etkileyerek görme-işitme kaybı, zihinsel rahatsızlıklar gibi sorunlara yol açar.

Klamidya nedir? Klamidya belirtileri nelerdir?

Chylamydia trochomatis denilen bakteri ile oluşur. Hem erkek hem de kadınlarda üretrite yol açar. Genellikle şeffaf veya sarı renkli akıntı ile kendini gösterir. Tedavi edilmezse genital kanalda yukarı doğru ilerleyerek pelvik enfeksiyon, kısırlık, ektopik gebelik gibi sorunlara yol açar.

Üreaplazma ve mycoplazma nedir?

Genellikle belirti vermezler. Olguların bir kısmında idrarda yanma, penis içinde kaşıntı ve şeffaf renkli akıntı görülür. Hastaların 3’te 1’i ise asemptomatik seyreder ve bulaştırıcılık devam eder. Tedavi edilmediğinde kadınlarda pelvik enfeksiyon ve erkeklerde kısırlığa yol açar.

HPV nedir?

Human Papilloma Virüs (HPV), genital bölgeleri kapsayan yakın cilt teması veya cinsel yolla geçen bir viral enfeksiyondur. En sık bulgusu genital bölge, ağız ve boğazda oluşan siğillerdir. Bu enfeksiyon sonrası görülen en önemli sorun ise kanserdir. HPV virüsü kadınlarda rahim ağzı, erkeklerde penis ve rektal kansere yol açabilir. Bir çok serotipi tanımlanmış olan virüsün Özellikle HPV 16 ve 18 tipleri kanser gelişimi açısından yüksek risk taşır.

Herpes nedir?

HSV 1 virüsü daha çok ağız ve dudaklarda, HSV 2 virüsü ise daha çok genital bölgelerde uçuğa yol açar. Su toplayan ,birbirine komşu ve belli bir hat üzerinde oluşan küçük kabarcıklar şeklimde lezyonlara yol açar.

Trikomonas nedir?

Genellikle bulgu vermeden seyreder. Kadınlarda vajinadan çürümüş balık kokusu içeren akıntının olması tipik bulgusudur.

HIV nedir? HIV nasıl bulaşır?

Bağışıklığı çökerterek ciddi hastalık tablosuna yol açan HIV enfeksiyonu vücudun bağışıklık sisteminde hasar yarattığından, diğer enfeksiyonlara karşı vücudu savunmasız hale getirir. Başlangıçta grip benzeri semptomlar ile kendini gösterir.

Hepatit nasıl bulaşır?

Hepatit B ve C virüsu ile ortaya çıkar. İnsandan insana cinsel ilişki, kan transfüzyonu gibi yollarla bulaşır. Siroz ve karaciğer kanserine yol açar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısı nasıl konulur?

Tanı, genital bölge muayenesi ve hastanın hikayesi, düşünülen hastalığa özgü kan ve idrar tetkiki, penil veya vajinal akıntıdan alınan sürüntünün incelenmesi ile konulur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisi

Erkeklerde idrar yolu, kadınlarda ise vajenden alınan bir kültür sonrası antibiyotik tedavisi ile etkin tedavi mümkündür. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda tedavi  hastanın partneri ile birlikte eş zamanlı olarak yapılmalıdır. Klamidya, gonore (bel soğukluğu), sifiliz (frengi), mycoplazma ve üreaplazma gibi enfeksiyonlar antibiyotik ile tedavi edilir. Trikomonas enfeksiyonu ise antiparazitik ilaçlar ile tedavi edilir. HIV, herpes ve HPV enfeksiyonlarında antiviral ilaçlarla enfeksiyon kontrol altına alınmaya çalışılır, ancak tedavi sonrası nüksler bu enfeksiyonlarda sık olarak görülür.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma yolları nelerdir?

En önemli korunma yolu tek eşliliktir. Cinsel partner sayısının sınırlı tutulması, HPV enfeksiyonları için aşılama uygulanması ve korunarak cinsel ilişkiye girilmesi en önemli korunma yollarındandır.


Bizimle iletişime geçmek için TIKLAYINIZ

Bizi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmek için TIKLAYINIZ

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.