Çocuklarda Mevsimsel Alerji ve Etkileri

0
alerji
Çocuklarda Mevsimsel Alerji ve Etkileri
Çocuğumuzda Mevsimsel Alerjiyi Nasıl Hangi Belirtileri Takip Ederek Anlayabiliriz?

Çocuklarda mevsimsel alerji belirtileri ; Gözlerde kaşıntı, kızarıklık, sulanma, burun akıntısı, burun kaşıntısı, peş peşe hapşırma, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi belirtilerdir. Bu belirtiler alerjik konjunktivit ve alerjik nezle için önemli olabilecek belirtilerdir. Duyarlı çocuklarda genizde kaşıntı, öksürük,  nefes almada zorluk, göğüste her nefes alıp vermede hissedilen hırıltı sesi yüksek olasılıkla mevsimsel alerjik astım olma olasılığını hemen akla getirir.

çocuklarda mevsimsel allerji
Mevsimsel Alerji Belirtileri Çocuğun Günlük Hayatını Nasıl Etkiler?
Mevsimsel alerjiler çocuklarda uyku kalitesini kolayca far edilecek gibi belirgin bir şekilde etkiler. Buna bağlı olarak yeterince uyumamış çocuklarda haliyle baş ağrısı, huzursuzluk, beslenme problemleri, dikkat toplayamama, sinirlilik, yorgunluk hissi, öğrenme güçlüğü, astıma bağlı egzersiz kapasitesinde azalma gibi belirtilerin görülme olasılığı oldukça yükselişe geçer.
 
Mevsimsel Alerjiler Hangi Hastalıklara Öncülük Ederek Tetikleyici olabilir?
 
Mevsimsel alerjilere bağlı en sık karşılaşılan ikincil hastalıklar arasında gelenllikle ilk sırada sinüzit ve orta kulak enfeksiyonlarını olduğunu belirtebiliriz. Tekrarlayan sinüzit ve orta kulak enfeksiyonlarında alerjik bir neden var mı diye araştırmak mutlaka gerekir.
Anne Babalar Mevsimsel Alerjilerde Çocuklarını Alerjenlerden Nasıl ve Ne Yaparak Koruyabilir?
Ev ortamında polen miktarını azaltmak çok zor bir iş olmamakla birlikte gayet mümkündür. Sıcak havalarda pencereler açıldığında tül perdeleri açmak bunun için yeterli ve doğru olacaktır. Bunun yanında evde hava filtresi kullanmak ekonomik değildir ama şikâyetleri fazla olanlar için yatak odasında polen filtreleri de oldukça işe yarayabilir.
Çocuklarda Mevsimsel Alerji ve Astım İlişkisi
Alerjik nezle ( mevsimsel alerji ) tanısı olan çocukların önemli bir kısmında aynı zamanda öksürük, hışıltı, nefes almada zorlanma gibi belirtilerle kendini gösteren astım sık görülür. Bu nedenle astımı olan çocuklarda alerjik nezlenin yanı sıra, alt solunum yollarına yönelik tedavilerin de planlanması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here