sağlık haberleri covid koronavirüs atama sağlık personeli alternatif tıp sendika haberleri anne ve çocuk hastalıklar sağlık turizmi sağlık hukuku biyoteknoloji ilaç ve patent
DOLAR
8,3185
EURO
10,0333
ALTIN
479,47
BIST
1.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
20°C
Ankara
20°C
Gök Gürültülü
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Gök Gürültülü
28°C
Pazar Parçalı Bulutlu
20°C
Pazartesi Açık
19°C
Türkiye’nin hizmete açılacak 10’uncu şehir hastanesi olan toplam bin 355 yatak kapasitesine sahip Bursa Şehir Hastanesi’nde hasta kabulü 16 Temmuz Salı günü başlıyor. Nilüfer İlçesi Doğanköy mevkiinde 745 bin 365 metrekare alan üzerine yapılan bünyesinde genel, kadın doğum çocuk, kalp damar, onkoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR), yüksek güvenlikli adli...
11.07.2019
Obezite ve fazla kilonun temel nedeni tüketilen kaloriler ile harcanan kaloriler arasındaki bir enerjidengesizliğidir. Küresel olarak; yağ oranı ve enerji yoğunluğu yüksek gıdaların alımının artması ve birçok çalışma biçimi, değişen ulaşım şekilleri ve artan kentleşmeyle giderek artan hareketsiz yaşamdan dolayı fiziksel inaktivitenin artması başlıca nedenlerdir. Diyet ve fiziksel aktivite modellerindeki...
27.11.2018
Rusya vatandaşı turistler 2018 yazında yurt dışı tatilleri sırasında 1,64 milyar rublelik (26 milyon dolar) sağlık harcaması yaptı. Sberbank’ın sigorta şirketi Sberbank Strahovaniye’nin araştırmasına göre, 2018 yazında Sberbank kartlarını kullanan 2,1 milyon Rus yurt dışında tatile gitti.   Bu kişilerden 466 bin 500’ü tatilini Türkiye’de geçirdi. Geçen yaz İspanya’da 123...
28.07.2019
Gaziantep’te bir doktor hakkında, üniversite hastanesinde ameliyat edeceği hastaların yakınlarından para aldığı gerekçesiyle 60 yıla kadar, ona yardım eden sekreteri hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında,  “icbar suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Gaziantep Üniversitesi Tıp  Fakültesi Kadın...
23.02.2019

Çorum İl Sağlık Müdürü Ramazan Ayında Öğle Yemeğini Kaldırdı

Çorum İl Sağlık Müdürü Ramazan Ayında Öğle Yemeğini Kaldırdı
16.05.2018
0
A+
A-

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü çok tartışılacak bir karara imza attı. Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı imzası ile yayınlanan bir kararla Ramazan ayı içerisinde yemek servis hizmetlerinin kaldırıldığı duyuruldu. Kararın gerekçesi ise yemek servis hizmetlerinden yararlanmak isteyen personel sayısının yetersiz olması.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tüm birimlere gönderilen yazıda “Ramazan ayı içerisinde yemek servis hizmetlerinden yararlanmak isteyen personel sayısının yetersiz olması nedeniyle kamu yararı düşünülerek yemekhane yönetim kurulunun 07.05.2018 tarih ve 2018/3 sayılı kararıyla Ramazan ayında yemek servis hizmeti verilmemesi kararlaştırılmıştır” denilerek yemekhanelerin kapıları tüm personele kapatıldı.

ANAYASA’YA AYKIRI

Kararı eleştiren Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Çorum Sağlık Müdürlüğü, Ramazan ayında tüm çalışanlarına yemek servis hizmetini kaldırarak Anayasa’nın 24. maddesi ile güvence altına alınan din ve vicdan özgürlüğünü açıkça ihlal etmektedir. Anayasa’nın başlangıç ilkeleri ile 24. maddesi birlikte değerlendirildiğinde, Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı’nın Anayasa’nın açık hükümlerini ihlal ettiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Genel Sağlık-İş sendikasının sitesinden Bacaksız’ın imzası ile yayınlanan açılmada şu ifadelere yer verildi:

657 sayılı Kanun’un 10. Maddesi ile amir konumundaki kişilerin keyfi ve hukuka aykırı işlem tesis edemeyeceklerini memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranması gerektiği düzenlenmiştir. Yazıda imzası bulunan Çorum İl Sağlık Müdürü, 657 sayılı yasaya da aykırı işlem yapmaktadır.

Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Sobacı’ya soruyoruz:

1-) Hiç kimse Anayasal güvence altına alınmış olan dini inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamayacağına göre, yemekhaneden istifade edecek personel sayısının az olması ne demektir?

2-) Yeterli sayı nedir? Bu sayıyı kim ve nasıl tespit etmiştir?

3-) Ramazan ayı boyunca yemekhaneden istifade etmek isteyen kamu görevlilerinin Devlet Memurları Yiyecek Yardımı kapsamındaki haklarını kullandırmama yetkisi kimden alınmıştır?

4-) Yemekhane Yönetim Kurulu kimlerden oluşmaktadır? Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulan Yönetmelik hükümlerine aykırı karar alma hak ve yetkisinin kimden ve nasıl almıştır?

5-) Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nin 3. Maddesi gereğince öğle yemeği “verilir” şeklindeki emredici düzenleme Müdürlükçe neden görmezden gelinmiştir? Ramazan ayı boyunca oruç tutmak istemeyen ya da tutamayacak durumda olan kamu görevlileri için herhangi bir tedbir alınmış mıdır?

Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. Ömer Sobacı’nın yazısı Anayasal hakları ihlal etmekle birlikte “Nefret ve ayırımcılık” suçlarını düzenleyen TCK 122/1-b fıkrası kapsamında da suç teşkil etmektedir.

Genel Sağlık-İş olarak hemen her mecrada din ve inançlarımız üzerinden oynanan oyunların ve hukuka aykırı hareketlerin çok sakıncalı olduğunu belirttik. Birlikte omuz omuza çalışan sağlık emekçilerini ayrıştıran ötekileştiren bu türden davranışlar kabul edilemez. Sağlık Bakanlığı yetkililerini göreve davet ediyoruz.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü’nün yazısıyla ilgili hukuki girişimlerimiz başlamıştır. Söz konusu yazıyla özveri ile çalışan sağlık emekçilerinin Anayasal güvence altına alınan haklarını ihlal edenler hakkındaki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir.

sözcü

Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.