Covid-19 aşısı hakkında Boğaziçi Üniversitesi’nden umut veren açıklama geldi:

0

Covid-19 aşısı hakkında Boğaziçi Üniversitesi’nden umut veren açıklama geldi:

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki (Covid-19) aşı çalışmaları, planlanan tarihin önünde gidiyor. Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Özören aşı çalışmalarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Proje planında ikinci ayın sonunda yapmayı hedefledikleri şeyleri 1 ayda yaptıklarını ifade eden Özeren, “Yakında da hücre ve hayvan deneylerine başlıyoruz. Haziran başında hayvan deneylerine başlamak istiyoruz. En iyi ihtimalle Eylül 2021’de aşı adayının hazır olduğu Faz-3’e gelmiş oluruz” dedi.
Özeren açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Boğaziçi Üniversitesindeki protein mikrokürecik teknolojisi bize ait ve daha önce hayvan deneylerinde başarılı olduğunu gördük. Bu yönden elimizin çok güçlü olduğunu düşünüyorum. Çalışacağına yüzde 80-90 eminim”

Bir çok ülkede aşı çalışmalarının devam ettiğine vurgu yapan Özeren, “Doğal olarak ülkeler kendi vatandaşları için aşı üretecek. Bütün dünya nüfusu için aşı üretmek çok kolay değil. Çoğunlukla da soğuk zincirle taşınması bekleniyor klasik teknolojilerde. Oysa bizim geliştirdiğimiz mikrokürecik sisteminde aşı oda sıcaklığında da bozulmadan taşınabiliyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here