Dejeneratif Romatizma (Artroz Nedir)

0
Dejeneratif Romatizma (Artroz Nedir)

Eklemlerin kronik seyirli bir hastalığıdır; özellikle kırk yaşını aşkın erkeklerde ve menapozdan sonra, kadınlarda sık görülür. Hastalık, vücuttaki tüm eklemleri tutabilirse de daha çok diz, kalça, el parmaklarının dış yan eklemlerinde ve omurgada görülür.

Belirtileri: Terleme, eklemlerin derisinin altında sert dü­ğümler görülür. Çalışmayla artan ağrılar dinlenme sırasında azalır.

Süreci: Hastalık dejeneratif ve kronik özellikte olmakla bir­likte, zaman zaman aktif ve akut dönemler gösterir. Aktif dö­nemlerde eklem şiş ve ağrılıdır. Ateş, iştahsızlık, kansızlık ve sedimantasyon hızlanması yoktur. Eklemdeki şekil bozukluğu sürekli olarak artabilir ya da gerileyebilir. Parmakların uç ek­lemlerinde hastalık baş gösterebilir. Bu takdirde parmak uç­ları eklemlerinde kemik büyümeleri görülür. Eklemler şişebilir ve hareket sırasında gıcırtılı bir ses çıkardığı fark edilir.
Artroz Tedavisi: Tedavi genellikle nedene yöneliktir. Ağrı azaltılma­ya çalışılır. Dinlenmek, eklemlerdeki yükü kaldırmak önemli­dir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir. Desteklerin kulla­nılması da yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here