Diş ağrısına ne iyi gelir

0
diş ağrısına evde çözüm

İlk olarak diş ağrısına neler sebep olur onları öğrenelim. Bunları öğrenirsek daha sağlıklı dişlere kavuşur böylece ağrılara neden olan etkenler oluşmadan önü­ne geçmiş oluruz.

Diş ağrısının bilinen en sık nedeni diş çürükleridir. Dişlerimize yeterince iyi bakmadığımız zaman dişlerimiz çürür ve diş ağrılara neden olur. Çürüyen bir dişten sadece hekim tedavisi ile kurtulabiliriz. Fakat tedavi de hiç­bir zaman eski dişimizi geri getirmez. Bu yüzden diş bakımınızı düzenli ve sağlam bir şekilde yapmalı, dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız ki dişleriniz çürümesin. Bu diş ağrısı sebebi önceden engelleyebileceğimiz bir sebep olduğu için bizi daha çok bu ilgilendiriyor. Diğer diş ağrısı sebeplerinden bazılarına bakacak olursak; 20’lik diş çıkması, yanlış tedavi, kemik yapısı, dişleri kurcalamak, farkında olmadan uzun süre dişi sıkmak, iltihaplanmalar vb..

Şimdi de diş ağrısını geçirmek için ne yapmamalıyız ve bu konuda halk arasında tür yanlışlar yapılıyor öğrenelim.
İŞTE BAZI YANLIŞLARA ÖRNEKLER;
Ağrıyan diş üzerine aspirin koymak,
Ağrıyan dişin üzerine kolonya dökmek,
Ağrıyan dişe rakı içerek çö­züm bulmaya çalışmak ya da ağrıyan dişe rakı dökmek.
Tüm yapılan bu yanlışlar diş ağrınızı kısa süreliğine geçirebilir fakat bunun nedeni bu yapılanların dişin bütün sinirlerini yok etmesinden kaynaklanıyor. Dişe bu şekilde uygulamalarla o dişi çekmeye mecbur hale getiririz. Dişin çekilmesi yapılması gereken en son şeydir. Yapı­lan bu hatalar ciddi kimyasal yanıklara neden olduğundan daha sonra diş ve diş eti ağrısına dönüşür. Ayrıca rakı kanı da sulandırdığı için ağrının artmasına sebep olur.
Peki diş ağrısına ne iyi gelir?
1. Diş ağrınız çok şiddetli değilse bitkisel bir çözüm olan karanfili deneyebilir­siniz. Çünkü karanfil tomurcuklarında bulunan eugenol adlı karanfil yağı, diş hekimliğinde de kullanılan bir tür antiseptik ve ağrı kesici özelliği taşır. İlaçlarda da bu yağ­dan faydalanılır. Bu yağı edinin ve pamuk yardımı ile ağrıyan dişinizin üzerine aşırıya kaçmadan sürün. (aşırıya kaçmayın, çünkü herşeyin aşırısı gibi bununda aşırısı zararlı) Eğer karanfil yağı edinemiyorsanız, bir aktardan restoran çıkışlarında da gördüğümüz karanfil tomurcuklarından 9-10 tane alıp bir bardaklık kaynar suda demleyerek bunu kullanabilirsiniz.
2. Ağrı kesici olarak majezik tavsiye edilir. Ağrı kesici aldıktan ve işe yarayıp geçtikten sonra tek­rar ağrımaya başlayınca sürekli ağrı kesici almayın çünkü fazla ağrı kesici kullanmak ta zararlıdır.
3. Bir başka şifalı bitkisel tedavi yöntemi ise sirkeye birer tutam kimyon ve kekik ekleyip gargara yapın.
4. Eğer dayanabilir iseniz buzla tampon yapabilirsiniz ama tavsiye etmem. Ve en önemlisi mutlaka yukarıdaki yöntemleri bir dişçiye gidemeyecek durumdaysanız yapın. Yani acil durumlarda. Onun dışında en kısa zamanda bir diş hekimine görünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here