Diş Beyazlatma

Diş Hekimi Hürkan Akkuş eski yıllarda dişin doğal renginin olduğu gibi kabul edildiğini sadece dişin yüzeyine yapışan birikintileri temizleyerek rengi açmaya çalıştıklarını belirterek, “Avrupa’da 35-40 yıldır, ülkemizde ise 20-25 yıldır uygulanan ‘bleaching’ yöntemi ile dişlerin doğal rengini açabiliyoruz.

0
diş
diş beyazlatma

Diş Hekimi Hürkan Akkuş eski yıllarda dişin doğal renginin olduğu gibi kabul edildiğini sadece dişin yüzeyine yapışan birikintileri temizleyerek rengi açmaya çalıştıklarını belirterek, “Avrupa’da 35-40 yıldır, ülkemizde ise 20-25 yıldır uygulanan ‘bleaching’ yöntemi ile dişlerin doğal rengini açabiliyoruz. Yetersiz flor ve kalsiyuma bağlı olarak kararmış ya da çocukluk döneminde ateşli bir hastalıktan dolayı üzerinde bant lekeleri oluşan dişler de bu ağartma yöntemleri ile beyazlatılabiliyor. Diş rengi normal skalada olduğu halde daha beyaz dişler isteyen hastalarımızı ise doğal bir görüntü oluşmayacağını anlatarak ikna etmeye çalışıyoruz” diyor. Diş beyazlatma yöntemleri ev tipi ve ofis tipi olarak ikiye ayrılıyor.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ölçüsü alınarak dişlerin üzerini kapatacak bir kılıf hazırlanıyor. İçine özel bir jel sıkılan kılıfı, hasta gece yatarken ya da gün içinde uygun olduğu saatlerde 4-5 saat boyunca ağzında tutuyor. Yaklaşık iki hafta boyunca her gün yapılan uygulamanın sonunda dişler yavaş yavaş ve kalıcı olarak beyazlamış oluyor. Beyazlatma işleminin uygulandığı süre boyunca renkli ve kolalı içeceklerden,  özellikle kırmızı renkli meyvelerden, kırmızı şaraptan uzak durmak gerekiyor. Aksi taktirde dişlerin renginde pembeleşme olabiliyor.

Lamine Veneer Uygulamaları

Son yıllara çok popüler olan bu yöntemde tıpkı takma tırnak uygulaması gibi dişin üzerine bir kaplama yapıştırılıyor. Ancak bunun için dişin yüzeyini aşındırmak gerekiyor. Bu uygulama şekil ve renk değişikliği sağlamak için kullanılabiliyor. Çarpışıklıklarda tel takmak istemeyen hastalar da bu yöntemi tercih edebiliyor. Diş Hekimi Hünkar Akkuş, diş yüzeyinin aşındırılmasının geri dönüşü olmayan bir uygulama olduğunu belirterek “Bu yöntemi dişlerinin özellikle ön tarafta, çok fazla restorasyon ihtiyacı veya çok fazla çürüğü olan, renginden, görüntüsünden memnun olmayan, çok küçük çapraşıklıkları olan ya da beyazlatmadan sonuç alamamış hastaların isteğine bağlı olarak kullanılıyor” diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here