Diş Estetiği Nedir

0
diş estetiği nedir

Günümüzde hem kadınlar hem de erkekler yaptıkları işte ve günlük hayatta daha avantajlı olmak için iyi ve bakımlı görünmek istiyorlar. Tepeden tırnağa pek çok estetik çözüm bu tip insanlara hizmet ediyor. Diş hekimliği de artık çok daha kolay uygulanan, etkin ve estetik tedavi yöntemleri ile bu yelpazede önemli bir yer alıyor ve dış görünüşümüzün en önemli unsurlarından olan dişleri ve dolayısıyla gülümsememizi mükemmelleştiriyor.

Dişler, bir insanın konuşması, gülmesi, mimikleri sırasında ağzın açılmasıyla görünen, gerek renk gerekse diziliş olarak insanın estetik görüşünü tamamlayan ve ışıltı katan çok önemli bir unsur… Ancak ne yazık ki çocukluk döneminde yeterli kalsiyum ve flor alınmamasına bağlı olarak renk değişimleri ya da genetik özellikler nedeniyle dizilim bozukluları ortaya çıkıyor, doğru ağız bakımları uygulanmadığı için dişler çürüyor ve tüm bunlar insanların dış görünümünü olumsuz etkiliyor. Günümüze estetik operasyonların daha kolay ve yaygın yapılıyor olması, modern bireyin sağlığının yanı sıra dış görüşüne de önem vermeye başlaması diş estetiğinde de yeni uygulamaların ortaya çıkmasını zorunlu hale getiriyor. Bayındır Diş Klinikleri’nden Direktör Yardımcısı Diş Hekimi Hünkar Akkuş, anestezi uygulamalarının da desteği ile artık ağrısız ve kolay diş estetiği uygulamaları yapılabildiğini söylüyor.

Diş estetiği söz konusu olduğunda diş hekimlerinin öncelikli amacı doğal dişleri korumak oluyor. Bir diş hekimi, hastanın doğal diş rengi ve biçiminin estetik olduğunu düşünüyorsa hastayı estetiğe ihtiyacı olmadığı konusunda ikna etmeye çalışıyor. Bazen de hastanın istediğinden daha fazla işleme ihtiyaç olduğunu tespit ederek tüm dişlerin sağlıklı ve estetik olması için gerekli tedavileri planlıyorlar.

Ofis Tipi Beyazlatma
Ofis tipinin avantajının işlemin yaklaşık bir saat süren bir ya da iki seansta tamamlanması olduğunu belirten Diş Hekimi Hünkar Akkuş, uygulamayı şöyle anlatıyor: “Bu işlemde lazer ışınları ve yoğunlaştırılmış özel dalga boyu ışıklar kullanılıyor. Dişlerin yüzeyine uygulanacak maddenin diş etlerine zarar verme ihtimaline karşı önce diş etleri silikon esaslı bir madde ile bloke ediliyor. Ardından dişlerin yüzeylerine ilacı sürüp lazer ışını ve özel dalga boyu belirlenmiş ışın uygulanıyor. Işığın da etkisiyle ilacın dişin içine etkisi hızlanıyor. Yaklaşık 20-25’er dakikalık üç seans art arta uygulanıyor. Bu sırada ağzı açık tutulan hastanın istediği müziği kulaklıkla dinlemesine ya da televizyon izlemesine imkan tanınıyor. İstenilen renk elde edildikten sonraki birkaç gün içinde mutlaka flor uygulanarak rengin içeride hapsedilmesi sağlanıyor ve ardından her türlü gıdayı ve içeceğin tüketilmesi mümkün oluyor.”
Her iki tip beyazlatmanın da sık tekrar edilmesi gerekmediğini belirten Diş Hekimi Akkuş, “Flor uygulaması ihmal edilmediği sürece yeni renk uzun ömürlü oluyor. Flor uygulaması da ister evde, ister ofiste uygulanabiliyor. Muayenehaneye gelemeyecek hastalarımıza bu amaçla üretilmiş diş macunlarını tavsiye ediyoruz” diyor.

Diş Eti Estetiği
Diş eti, diş estetiğinin çok önemli bir bölümünü oluşturuyor. Eğer diş eti düzgün ve simetrik değilse dişlerin güzelliğine gölge düşüyor. Bu durumda gingivoplasti yani diş eti şekillendirme yöntemlerinden faydalanılıyor. Diş Hekimi Hünkar Akkuş, gülümseme anında dişten fazla diş etinin görüldüğü durumlarda diş boylarını uzatabilecek operasyonlar yaptıklarını anlatıyor. Diş etinin yumuşak bir dokudan oluşması ve özellikle dişe yakın kısmında sinirlerin zayıf olması nedeniyle sprey anesteziler dahi yeterli olabiliyor. Özel bir dalga boyu ve ısı kullanılarak diş etleri lazerle kansız olarak kesiliyor ve iyileşme süreci çok hızlı oluyor. Çok fazla sıcak yiyecek içecek tüketen, sigara içen hastaların diş etlerinde oluşan pigmentasyonlar da yine lazer uygulamaları ile giderilebiliyor. Tekrar lekelenmeyi önlemek içinse özellikle sigaranın bırakılması öneriliyor.

Bonding Uygulamaları
Diş Hekimi Hünkar Akkuş bundan 60-70 yıl önce hem ön hem de arka dişlerin çürük tedavisinde uygulaması kolay ve ağız içine uygun olan amalgam dolguların kullanıldığını, ardından ön dişlerde porselen kaplamalara geçildiğini belirterek “Ardından önce kompozit (reçine esaslı) dolgu maddeleri, dişin estetik yapısını taklit edebilecek renklerde uygulamaya sunuldu. Fakat son 10-15 yıldır bu işin içine modern kimyanın da katkılarıyla çok estetik, nerdeyse dişin bütün yapılarına katman katman uygulayabileceğimiz bir imkan doğdu. Neredeyse dişin en iç kısmındaki kemik dokunun özelliğini taklit edecek maddeden, en dıştaki diş minesinin şeffaflığını taklit edecek diş dolgusuna kadar çok çeşitli maddeler ortaya çıktı. Bonding başlığı altında yer alan bu yeni maddelerin uygulanması da çok hızlandı” diyor. Bonding, çok geniş bir yelpazede kullanılabilen bir uygulama. Dişin yüzeyinde bir darbeye ya da başka nedene bağlı olarak oluşmuş koyu bir renk veya hoş olmayan bir görüntü varsa, dişin üzeri bonding yöntemi ile kapatılarak kötü görüntü yok edilebiliyor. Kırık dişler de yine bu şekilde tamir edilebiliyor. Diş Hekimi Akkuş, bonding sisteminin diş tedavisinde çok amaçlı olarak kullanılabilen etkin bir tedavi olduğunu ve bir dişi sıfırdan yapabilme şansına sahip olduklarını da belirtiyor.

Porselen Kaplamalar
Kompozit veya bonding ile çözümlenemeyen durumlarda porselen kaplamalara başvuruluyor. Dişte aşırı madde kaybı varsa ve restorasyon yapılacak diş sayısı fazlaysa genellikle porselen restorasyonunu tercih ettiklerini belirten Diş Hekimi Akkuş, “Eksik diş tamamlamak için implantla ya da komşu dişleri tıraşlayarak yapılan porselen restorasyonlar var. Bunların yanı sıra sararmış, kırılmış ya da çarpık dişler de porselen restorasyonu ile düzeltilebiliyor. Ön dişlerde tamamen porselenden yapılan kaplamalar ya da son 10 yıldır çok popüler olan zirkonyum kullanılıyor.

Diş Telleri
Diş teli ile estetik kelimesini bir arada düşünmek kolay olmasa da artık yeni sistemler özellikle gençleri memnun ediyor. Eskiden dişlerin üzerine baret adı verilen metaller yapıştırılırken; artık şeffaf baretler, teller ve diş kalıpları kullanılıyor. Diş Hekimi Hünkar Akkuş, şeffaf kalıpların hafif çarpıklıklarda kullanılabildiğini, daha yoğun çarpıklıklarda baret ve tel yöntemlerinin tercih edildiğini söylüyor. Ergenlik döneminde bu tür tedavilere ihtiyaç duyulmaması için dişlerin çıkışının tamamlandığı 12 yaşına kadar sürekli ortodonti muayenesine gidilmesi, yer darlığı ile ilgili soruların önüne zaman kaybetmeden geçilmesini sağlıyor.

İmplantlar
İmplant kelimesi, özellikle eksik diş bölgelerinde, uygun büyüklükte titanyum vidaların, özel kalsiyum plazmalarla çene kemiğinin içine yerleştirilmesi ile oluşturulan suni kökleri ifade ediyor. Bu suni diş alt yapısının üzerine bir porselen restorasyonla hastanın ömür boyu kullanabileceği dişler yapılıyor. İmplantın dikkat edilmesi gereken en önemli özelliği doğru alt yapının konulması ve üzerine doğru yükün yüklenmesi oluyor. İmplant uygulamalarının en büyük avantajı, eksik olan diş yerine kullanılan tak-çıkar damakların tamamen ortadan kaldırması oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here