Diyaliz Sertifikası Olan Sağlık Çalışanlarının Mağduriyeti Giderildi

0

 

Geçmiş Dönemde Diyaliz Sertifikası olan meslektaşlarımızın bugün çıkan mevzuat hükümlerince mağduriyeti giderildi hayırlı olsun.

ATT DER Olarak TBMM ve Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler ve başvurular neticesini verdi. Diyaliz Sertifikasına sahip fakat hak mağduriyeti yaşayan meslektaşlarımızın mağduriyeti Resmi Gazetede yapılan düzenleme ile giderildi. Hayırlı olsun

Sağlık Bakanlığı, Diyaliz Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinin değiştirdi. Daha önceki düzenlemede sadece 1 Mart 2019 öncesi diyaliz sertifikası almış sağlık personelinin hakları korunmuştu. Yeni düzenlemede, 1 Mart 2019 öncesinde diyaliz sertifikası almış tabip dışı tüm sağlık meslek mensuplarının hakları korunmuştur.

Eski yönetmelik maddesi:
Geçici Madde 1 – (1) Hemşireler için sertifikalı eğitim programları kaldırılmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce hemodiyaliz sertifikası almış, geçerli sertifası olan hemşirelerin tüm hakları saklıdır.

geçici 1 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 1/3/2019 tarihinden önce diyaliz sertifikası almış ve geçerli sertifikası bulunan tabip dışı sağlık meslek mensupları diyaliz hizmetlerinde görevlendirilebilir. Bu sağlık meslek mensuplarının resertifikasyon hakları saklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here