Diyarbakır Tabip Odası eski Başkanı Mızraklı’ya 9 yıl terör cezası

0

Diyarbakır Tabip Odası eski Başkanı Mızraklı’ya 9 yıl terör cezası

İçişleri Bakanlığınca görevden alınan ve terör suçları kapsamında tutuklanan HDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’ya “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası verildi.

2018 yılında Diyarbakır Tabip Odası (2018-2020 dönemi) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Dr. Adnan Selçuk Mızraklı’ya, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında 9 yıl 4 ay hapis cezası verildi.
Görülen davaya Kayseri 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) katılmayı reddeden Mızraklı’nın
Cumhuriyet savcısı tarağından esas hakkındaki mütalaası ile cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirildi.
Mızraklı’nın tahliyesi yönünde ki avukatlarının talebine karşın mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.
Hazırlanan iddianamede, Mardin’in Nusaybin ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olan “Bermal” kod isimli terörist H.B.A’nın ifadeleri yer almış, H.B.A, ifadesinde Mızraklı’nın terör örgütü PKK’nın yasama organı konumunda olan Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) toplantılarına katıldığını gördüğünü ileri sürmüştü.
“Diyarbakır’da özel hastanede kırsal alandan gece geç saatlerde getirilen ‘Hogır’ kod isimli teröristi Mızraklı, ameliyat ettikten sonra güvenlik güçlerine teslim etmeden taburcu edip serbest kalmasını sağladı.” ifadesini kullanan H.B.A, şunları kaydetmişti:
“Bu ameliyatın dışında gece saatlerde hasta ve yaralı örgüt mensupları gizlice hastahaneye getirilerek Mızraklı’nın kontrolünde, dahil olduğu ameliyatlar ve tedavilerinin yapıldığını sık sık duyuyordum. Mızraklı’nın hasta ve yaralı örgüt mensuplarına yönelik bu ameliyatı, tedavileri DTK ve KCK/TM yapılanması içinde biliniyor ve konuşuluyordu. Terör örgütü PKK/KCK’nın Diyarbakır’da en güvendiği doktorlardan biri de Mızraklı’dır.”
Mızraklı’nın, milletvekilliği ve belediye başkan adaylığı için sürekli terör örgütü PKK/KCK yöneticileri ile görüşmek maksadıyla legal yollardan Irak ve Avrupa’ya gittiğini iddia eden H.B.A, bu seyahatlerin bir kısmının “tıp kongresi”, “sempozyum” gibi gerekçelerle gerçekleştirdiğini, gittiği yerlerde örgütün üst düzey yöneticileri ile görüştüğünü öne sürmüştü.
İddianamede, Mızraklı’nın terörist cenazesi, taziyesi ve terör örgütü PKK’nın propagandasına dönüşen birçok eylem ve toplantılara katıldığı belirtilmişti. Pp

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here