Dr. Fatih Kacıroğlu : ‘Pandemi döneminde de nakillerimiz devam etti’

0

3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası vesilesiyle açıklamalarda bulunan Doku, Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu; “Türkiye’de 3-9 Kasım  ‘Organ ve Doku Bağışı Haftası’ olarak kabul ediliyor. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıklarda bağışçılar pek çok insana umut ışığı oluyor.” dedi.

18 yaşını doldurmuş bir insanın, hür  iradesiyle Sağlık Bakanlığı’nın organ bağış sistemi üzerinden, iki şahit huzurunda organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra kullanılmak üzere bağışlayabildiğinden ve bunun bir nevi yakınlarımıza vasiyet olduğundan bahseden Kacıroğlu sözlerini, “Organ bekleyen on binlerce hastaya umut olmak aslında çok kolay” diye sürdürdü.

Kadavradan naklin her zaman öncelikli tercih olduğunu ancak, ölüm sonrası bağışların yetersiz olması ve organ nakli bekleyen insanların çokluğu nedeniyle son çare olarak canlıdan canlıya nakil yapılmak durumunda kalındığına değinen Kacıroğlu, herhangi bir menfaat karşılığı  organ alıp vermekse kesinlikle yasak olduğunun altını çizdi.

Kacıroğlu, “Kadavradan organ nakli yapılabilmesi için, beyin ölümü gerçekleşerek vefat etmiş olmanın ve aile onayının olması gerekir. Aile onayı olmadan organları bir başka hastaya nakledilmek üzere alamıyoruz.” dedi.

Nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütüldüğünü ve Organ dağıtımı; ulusal bekleme listelerinde kaydı olanlar arasından, öncelikle tıbbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere, kan ve doku grubu uyumuna göre yapıldığını herhangi bir şekilde dil, din, ırk, cinsiyet veya başka bir ayrım söz konusu olmadığını söyleyen Kacıroğlu, Ülkemizde yasal mevzuat çerçevesinde son derece adil bir şekilde organ dağıtımımın yapıldığını söyledi.

Ülkemizde nakil merkezlerinin dünyanın en iyi merkezlerinden olduğunu vurgulayan Dr. Kacıroğlu

“Şu an 4 akciğer, 76 böbrek, 16 kalp, 49 karaciğer ve 8 pankreas olmak üzere toplamda 163 organ nakli merkezimiz var ve Nakil sayılarımız da her yıl artıyor.” Dedi.

Sağlık Bakanlığı Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Fatih Kacıroğlu

“Ülkemizde 25 bin civarında organ yetmezliği olan hasta var. Bu hastalar için yegâne tedavi organ nakli. Uygun organ bulunamadığı için hastaları kaybediyoruz ne yazık ki. Her yıl organ bekleme listesine yeni hastalarımız ekleniyor. Onlara yaşam şansı sunmak adına organ bağışı çok kıymetli. İslam dini yaşatmayı gaye edinen yüce bir din. Maide suresi 32. ayetini kaynak gösteren din âlimleri bir insanı yaşatmanın tüm insanlığı yaşatmak kadar sevap olduğuna vurgu yaparak İslam’ın organ bağışını teşvik ettiğini söylüyor. Organ bağışında bulunmak gerçekten çok ulvi bir haslet. Organ nakli hayat kurtarır ve organ bağışı hayata bağıştır. Ülkemizde pandemi döneminde de organ nakillerimiz devam etti. Organ bekleyen hastalarımıza umut olmak için tüm nakil ekiplerimizle beraber, Bakanlığımızın Bilim Kurulu görüşleriyle aldığı sıkı tedbirlerle nakil yapmaya devam ettik. “ diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here