Emboli neden olur

0
pıhtı atması

Pıhtılaşmış bir kan parçasının, yağ parçasının ya da havanın damar içerisine kaçarak burada damarı tıkanması sonucu emboli meydana gelir. Bu olay kalbe giden damarlarda ve beyin damarlarında meydana gelirse sonucu felç ya da ölüm olabilecek kadar ciddi bir durumdur. Bu sebeple damardan ilaç ve serum veren sağlık görevlileri, damara hava gitmemesi için çok dikkatli olurlar.

Uzun süre hareketsiz bir şekilde kalmak da bacaklarda bulunan toplardamarlarda pıhtılaşmaya neden olabilir. Çünkü damarın üzerine baskı yapılması sonucu dolaşım bozulur ve kan birikerek pıhtılaşır. Burada meydana gelen pıhtı bacak damarlarını tıkarsa buna trombo emboli denir. Pıhtının damarlarda ilerleyerek akciğere ulaşması sonucu pulmoner emboli durumu meydana gelir. Bu durumda göğüste aniden şiddetli bir ağrı, baygınlık hissi, nabız atışlarında artış, öksürük ya da nefes darlığı görülebilir. Tıkanan damarın organ üzerindeki önemi ne kadar büyükse (damarın çapı büyüdükçe önemi artar) durum o kadar tehlikelidir. Terleme, şok, tansiyonun düşmesi ve ölüme neden olabilir.

Emboliye sadece saydığımız bu durumlar neden olmaz. Buna sebep olan bir rahatsızlık da olabilir. Özellikle kalp ve kan hastalıkları başta olmak üzere, büyük kemik kırıkları neticesinde adipositlerin kana karışması ve akciğere ulaşması da emboliye neden olur. Yine, amniotik, tümör gibi bazı değişik hücre türleri, neoplazikler veya bakteri, mantar ve gaz benzeri yabancı ajanlar nontrombotik pulmoner emboliye sebep olabilmektedir.

Görüldüğü gibi embolinin nedenleri oldukça fazladır. Ciddi bir tablo olduğu için mutlaka yukarıda saydığımız bazı belirtiler durumunda doktora gitmek şarttır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here