Emekli Sandığı Meslek Hastalığı kabul edilmesi uygulamasına başladı

0

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, Emekli Sandığı’nın, Corona virüsü rahatsızlığının sağlık çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesini uygulamaya başladığını açıkladı. Akdağ, Corona virüsü enfeksiyonunun meslek hastalığı olarak kabul edilmesinde siyasi partiler arasında uzlaşı bulunduğuna dikkat çekerek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da gerekli uygulamayı yapacağı bilgisini edindiğini kaydetti.

Eski Sağlık Bakanı, AKP’li Akdağ, VOA Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, Corona virüsü rahatsızlığının meslek hastalığı olarak kabul edilmesinde hali hazırda uygulama açısından yasal engel bulunmadığını söyledi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin milletvekillerinin sağlık çalışanlarına gerekli özlük hakları tanınmasında fikir birliği içinde olduğunu belirtti. Gerekirse yasal düzenleme de yapılabileceğini kaydeden Akdağ; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrük Selçuk ile görüştüğünü, kendisine sağlık çalışanları için uygulamada Covid-19’un meslek hastalığı hakkının tanınmaya başlandığı bilgisi verildiğini dile getirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) bünyesinde; Emekli Sandığı’na bağlı birkaç sağlık personeli için meslek hastalığı uygulaması yapıldığı bilgisi aldığını açıklayan Akdağ, işçi statüsündeki sağlık personeli için de bunun yapılabileceğine işaret ederek, bu konuda sıkıntı varsa yasal düzenleme yapılmasına hazır olduklarını yineledi.

Prof. Dr. Akdağ, tüm dünyayı etkileyen salgın koşullarında, sağlık çalışanları için Corona virüsü rahatsızlığını meslek hastalığı olarak kabul etmeyi en doğal hak olarak gördüğünü ve desteklediğini vurguladı. Akdağ, sadece uzun süreli izin dönemindeyken, yani görevde değilken hastalığa yakalanılması dışında, tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı hakkı verilmesinden yana olduğunu söyledi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here