Ender Koçak’a TÜSEB Aziz Sancar Hizmet Ödülüı

0

 

Sağlık bilimi ve teknolojileri alanında, ülkeye ve insanlığa yaptığı hizmetlerden dolayı Koçak Farma İlaç ve Kimya San.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kimya Mühendisi Ender Koçak‘a Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından “TÜSEB AZİZ SANCAR HİZMET ÖDÜLÜ” verildi.

Koçak Farma İlaç ve Kimya San.A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Koçak Koçak, Türkiye’de İlaç Sanayisi alanında bir çok ilki gerçekleştirmiş ve önemli stratejik ürünlerle ;herkes için ulaşılabilir,nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmetinin ilaç bazında önemli bir sigortası olarak tanınıyor. Türkiye’de kullanılan kanser ilaçlarının her iki kutusundan biri Koçak Farma ruhsatıyla Çerkezköy tesislerinde yerli olarak üretiliyor.

Kanser ilaçlarının ve Türkiye’de ilk biyoteknolojik ilaç üretimini gerçekleştiren Koçak, daha önce inovatif AR-GE projeleri ile bir çok ödüle layık görülmüştü.

Pandemi sürecinde de aktif rolünü sürdüren Koçak Farma,COVİD-19 tedavi algoritmasında yer alan ilaçları da üretmektedir.

Koçak Farma, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı  Koçak Farma Ar-Ge Merkezi bünyesindeki Sağlık Bakanlığı Onaylı BSL3/ABSL3 laboratuvarlarında geliştirdiği inaktif COVİD-19 Aşı çalışması Dünya Sağlık Örgütü’nün 15 Ekim 2020 tarihli Dünyadaki aşı adayları listesinde yer almıştır.

Koçak Farma bu süreçte  hem  COVİD-19 tedavisinde kullanılan   ilaçları hem de COVİD-19 aşısını  aynı çatı altında yerli üreten  tek firma.

Ayrıca; Koçak Farma Ar-Ge merkezimizde inaktif kuduz ve BCG aşılarını üretilmiş, klinik öncesi çalışmaları tamamlanmıştır. Her iki aşı içinde klinik çalışmalara kısa sürede başlanması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here