Endoskopi Nedir Endoskopi de kapsüllü dönem

Üzerinde ışık kaynağı var ve bir kameraya sahiptir. Bu yöntem, Kablosuz Endoskopi, Kapsül Enteroskopi isimleriyle de tanımlanabiliyor.

0
dönem
dönem
Endoskopi de kapsüllü dönem ?

Bu yazımızda sizlere Endoskopi de kapsüllü dönem de elde edilmiş mühim bilgiler aktaracağız. Sindirim, ağızdan başlayarak bağırsak sonuna dek devam eden tüp şeklinde uzun yolculuklu bir sistem.

Bu sistemin üst kesimde yiyecek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının (duodenum) başlangıcı, orta kesimde duodenumun orta ve son kısmı ile jejunum ve ileum adlar ile anılan ince bağırsaklar bulunuyor.

Sindirim organının son bölümünü ise karşımıza çıkan kalınca bağırsaklarımız şu demek oluyor ki kolon segmentleri oluşturuyor. Sindirim kanalının incelenmesinde kullanılan gastroskopi (endoskopi) yiyecek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağının başlangıcını gösterirken, kolonoskopi ise kalınca bağırsakların tamamının incelenmesine olanak sağlıyor.

Bu kesimler içinde kalan ve 4.5 – 6 metre uzunluktaki duodenum ve ileumdan oluşan ince bağırsakların ise endoskopik yöntemle kolayca incelenmesini elde eden bir yöntem günümüzde hemen hemen halihazırda mevcut değildir malesef.

Bu nedenlerden dolayı, ince bağırsakların incelenmesinde artık yepyeni bir yöntem olan Kapsül Endoskopi yöntemi tıbbın kullanım alanına girdi. Bu amaçla geliştirilmiş olan yeni kapsül, iri bir hap büyüklüğünde. Üstünde ise bir ışık deposu var ve bir kameraya haizdir. Bu yöntem, Kablosuz Endoskopi, Kapsül Enteroskopi isimleriyle de tanımlanabiliyor.

Prof. Dr. Ahmet Kemal Gürbüz
Bayındır Hastanesi İçerenköy
Gastroenteroloji Kısmı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here