Engelsiz Ulaşım Engelsiz Turizm Engelsiz Yaşam

0

BM, engelli bireyleri “kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtsal ya da sonradan meydana gelen herhangi bir noksanlık sonucu yapamayanlar” olarak tanımlıyor. DSÖ verilerine göre, engelliler “dünyanın en ötekileştirilmiş grupları” arasında yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre çocuk engelli sayısı 100 milyonu geçerken, bu çocukların sosyal izolasyona ve şiddete maruz kalma olasılığı yaşıtlarına göre neredeyse 4 kat fazla oluyor. Birleşmiş Milletler (BM), engelli bireylerin haklarına, yaşadıkları zorluklara ve sorunların çözüm yollarına dikkati çekmek amacıyla 1992’de 3 Aralık’ı “Dünya Engelliler Günü” ilan etmiştir.

Dünyada yaşayan herbir birey gibi, insanlarımızın engeli her ne olursa olsun, onlarında yaşamın nimetlerinden faydalanmaya ve yaşın her noktasında buluşmaya hakları var. Özel gereksinimli olarak adlandırılan bu bireyler kesinlikle toplumdan ayrılamaz, yaşamdan koparılamaz

Özellikle sosyal dezavantajlı bireylerin yakın zamana kadar seyahat etme olanakları engelsiz ulaşım olanaklarının yetersiz olması nedeniyle son derece kısıtlıydı. O nedenle de yaşlılar ve engelliler başta olmak üzere sosyal dezavantajlı bireylerimizin seyahat etme istekleri, turizme katılma imkanları ve sosyalizasyonları yeterli düzeyde karşılanamıyordu. Son yıllarda gerek ulusal, gerek ise yerel olarak ulaşım imkanlarınınyaygınlaşması ile engelsiz ulaşım olanakları da hızla gelişim göstermiştir ve gelişimini sürdürmeye de devam etmektedir.Artık ülkemizdeki sınırları aşan ulusal ve yerel; hava, deniz, karayolu ve demiryolu ulaşım imkanları engelleri de aşacak şekilde yapılandırılma sürecini sürdürmektedir.

Flavius Sağlık Grubu ve Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İbiş tarafından ülkemizdeki zihinsel ve fiziksel açıdan diğer akranlarına göre şanssız doğan özel gereksinimli bireylerimizin seyahat olanaklarından faydalanarak ülkemizin değerlerini yaşayabilme imkanını bulmalarını, sosyal hayata ve turizme katılımlarını sağlamak üzere “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam” kapsamında “Çocuklarımızı Dinleyelim Hayatlarını Değiştirelim” projesi planlanmıştır.

Çocuklarımızı Dinleyelim, Hayatlarını Değiştirelim ProjesiMedikal Turizm Derneği Başkanı Uzman Dr.Sinan İbiş’in koordinasyonunda; Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Sayın M.Cahit Turhan, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan KüçükakyüzAnkara Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erkan İbiş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Kemal Şenocak ve Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Saray Engelsiz Yaşam Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan,Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Devlet Demiryolları Genel Müdürü Ali İhsan Uygun,Öncü Medikal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Çağlayan Öncü’debu projenin gerçekleşmesine destek sağlamışlardır.

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Sayın Mehmet Cahit Turhan, sosyal projelere duyarlılıkları ve ülkemizdeki engelsiz ulaşımın geldiği noktayı göstermek, sosyal dezavantajlı bireylerin seyahat olanaklarından faydalanarak turizme katılımlarını teşvik etmek, turizme katılım ile çocukların eğitim süreçlerini desteklemek ve sosyal projelere gösterdikleri olağanüstü destek ve gayretleri nedeniyle; proje işbirlikçilerine ve destekçilerine özel gereksinimli çocuklar ile birlikte hızlı tren önünde teşekkür belgeleri takdim edilmiş; TCDD, Halkbank, Flavius grubunun hediyeleri çocuklara takdim edilmiştir.

Projede ikinci adım olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Saray Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki özel gereksinimli 20 bireyimiz,toplam 47 kişilik bir ekip ile engelsiz seyahat imkanları sunan TCDD hızlı treni ile tanışarak, tren ile Ankara’dan Eskişehir’e seyahat gerçekleştirmiştir. Hızlı trende çocuklara önemli sivil toplum liderleride 8 kişilik bir ekip ile iştirak etmişlerdir. Hızlı trenin Ankara Eskişehir seyahati başlangıcında bu özel bireylerimiz başta Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı M.Cahit Turhanve Ankara Üniversitesi Rektörü ProfDr.Erkan İbiş olmak üzere tüm proje paydaşları tarafından sıcak bir seromoni ile tek tek trendeki seyahat edecekleri koltuklarına yerleştirilmişler ve ardından uğurlanmışlardır. Bu seyahate bu özel bireylerin yardımcıları ve öğretmenleri, kurumsal yöneticileri ile projeyi destekleyen kuruluşların temsilcileri ve sivil toplum liderleride eşlik etmişlerdir.

Hızlı tren ile seyahat edilenEskişehir’de bu grubu EskişehirOsmangazi Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Kemal Şenocak ve Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi Komutanı Tümgeneral İsmail Günaydın, Halkbank Bölge Müdürü, Eskişehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü ve bir çok akademisyen minik bir tören ile karşılanmıştır.

Osmangazi Üniversitesi’nin engelli çocuklar için atlar ile terapi yapılan merkezi ziyaret edilerek, burada bu özel çocuklar rehabilitasyonda kullanılan atlar ile iletişim sağlamışlar, onlara temas etmişler ve atlara binerek  büyükmutluluk duymuşlardır.

Ardından ise çocuklar Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın özel izni ve katkıları ile;Eskişehir’deki ana jet üssünde uçaklar ve helikopterler ile tanışmış, uçak ve helikopterlerin kokpitlerine giriş yapmış, 2 adet F16 ve 2 adet Falkon uçağı olmak zere 4 adet uçak kalkışı izlemiş, Hava Kuvvetlerinin komutanları ve askerleri ile tanışmışlardır,

Son olarak ise hızlı tren ile Ankara’ya dönüş gerçekleşerek projenin ikinci adımı tamamlanmıştır.

Bu projeyi planlayan ve uygulanması için tarafları bir araya getiren Flavius Sağlık Grubu sahibi Uzman Dr.Sinan İbiş; bu projenin2019 yılı içerisinde 6 farklı grup ile 3 defa Eskişehir, 3 defa Konya olmak üzere 6 defa gerçekleştirileceğini; burada toplumdan, yaşamdan, sosyal içeriklerden, üretkenlikten ve dünyanın nimetlerinden genellikle uzak kalan özel gereksinimli bireylerimizin her yönüyle yaşama dahil edilmelerinin çok önemli olduğunu, bu bireylere sahip ailelerin ve ülkemizde yaşayan tüm insanların bu bireylere destek olmaları için el ele vermeleri gerektiğini, bunun içinde farkındalık projeleri oluşturmaya devam edeceklerini belirtti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here