Erkeklerde Yaşlara Göre İstenecek Tetkikler

0
Erkeklerde Yaşlara Göre İstenecek Tetkikler

20 yaş:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayeneniz yapılmalı; tansiyon ölçülmeli, boy/kilo kontrolleri yapılmalıdır. Testis kanseri için muayeneden geçmeli ve her ay kendi kendine testis muayenesi yapılmalıdır. Her 5 yılda bir kolesterol ölçümleri yapılmalıdır. Kişinin özelliklerine göre kalp hastalığı için EKG çekilebilir. Diyabet, tiroid, karaciğer sorunları ve anemi için kan testleri yapılmalıdır.

Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV ve alkol bağımlılığı için taramadan geçmenizi önerebilir.

30 yaş:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayeneniz yapılmalı; tansiyon ölçülmeli, boy/kilo kontrolleri yapılmalıdır. Testis kanseri için muayeneden geçmeli, her ay kendi kendine testis muayenesi yapılmalı, her 5 yılda bir kolesterol ölçümleri yapılmalıdır. Kişinin özelliklerine göre kalp hastalığı için EKG çekilmeli, diyabet, tiroid, karaciğer sorunları ve anemi için kan testleri yapılmalıdır.

Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, oral kanser, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV ve alkol bağımlılığı için taramadan geçmenizi önerebilir. Görme alanı muayenesi, aile öyküsü ve risk faktörleri olanlarda, koroner arter hastalığı için tarama yapılmalıdır.

40 yaş:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayeneniz yapılmalı; tansiyon ölçülmeli, boy/kilo kontrolleri yapılmalıdır. Testis kanseri için muayeneden geçmeli her ay kendi kendine testis muayenesi yapılmalıdır. Her 5 yılda bir kolesterol ölçümleri yapılmalıdır. Kişinin özelliklerine göre kalp hastalığı için EKG çekilebilir. Diyabet,  tiroid, karaciğer sorunları ve anemi için kan testleri yapılabilir. Prostat kanseri taraması için PSA testi, 45 yaşından sonra 3 yılda bir diyabet için tarama yapılmalıdır. Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, oral kanser, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, HIV ve alkol bağımlılığı için taramadan geçmenizi önerilmeli, görme alanı muayenesi yapılmalıdır. Aile öyküsü ve/veya risk faktörleri olanlarda koroner arter hastalığı için tarama yapılmalıdır.

50 yaş:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayenesi, tansiyon ölçümü, boy/kilo kontrolü yapılmalıdır. Testis kanseri için muayeneden geçilmeli, her 5 yılda bir kolesterol ölçümleri, Tip 2 diyabet içinse yıllık tarama testi yapılmalıdır. Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, oral kanser, akciğer kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve alkol bağımlılığı için tarama testi önerebilir. Lipid metabozlima hastalıkları için tarama testi yapılmalıdır. Yıllık elektrokardiyogram çekilmelidir. Görme alanı ve işitme testleri ve prostat kanseri için kanda PSA testi yapılmalıdır. 50 yaşında kolon kanseri için; gaitada gizli kan testi, sigmoidoskopi ya da kolonoskopi ile tarama yapılmalıdır. Aile öyküsü ve/veya risk faktörleri olanlarda koroner arter hastalığı için tarama yapılmalıdır. Depresyon için tarama testi yapılmalıdır.

60 yaş:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayenesi, tansiyon ölçümü, boy/kilo kontrolleri, testis kanseri muayenesi yapılmalıdır. Prostat kanseri için kanda PSA ve lipid metabolizma hastalıkları için tarama testi yapılmalıdır. Yıllık elektrokardiyogram çekilmelidir. Koroner arter hastalığı, abdominal aort anevrizması, karotis arteri doppler incelemesi taraması için doktora danışılmalıdır. Görme alanı ve işitme testleri, kemik erimesi için tarama testi yapılmalıdır. Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, oral kanser, akciğer kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve alkol bağımlılığı için taramadan geçmenizi önerebilir. Kolon kanseri için daha önceden yaptırmış olduğunuz test sonuçlarına göre; gaitada gizli kantesti, sigmoidoskopi ya da kolonoskopi ile tarama testi yapılmalıdır. Depresyon, Demans ve Alzheimer hastalığı için tarama yapılmalıdır.

70 yaş ve üstü:

Aile hekiminiz tarafından yıllık fizik muayeneniz yapılmalı; tansiyon ölçülmeli, boy/kilo kontrolleri yapılmalı, testis kanseri için muayeneden geçmeli, her ay kendi kendine testis muayenesi yapılmalı, prostat kanseri için kanda PSA testi, lipid metabolizma bozuklukları için tarama testi yapılmalıdır.

 

Yıllık elektrokardiyogram çekilmelidir. Koroner arter hastalığı, Abdominal Aort Anevrizması, Karotis Arteri Doppler İncelemesi taraması için doktora danışılmalıdır. Görme alanı ve işitme testleri, kemik erimesi için tarama testi yapılmalıdır. Kolon kanseri için, daha önceden yaptırmış olduğunuz test sonuçlarına göre gaitada gizli kan testi, sigmoidoskopi ya da kolonoskopi ile ilgili taramaya 75 yaşına kadar devam edilmelidir. Tarama testi daha önceki test sonuçlarına ve risk faktörleri ile aile öyküsüne göre yapılır. 85 yaşından sonra ise tarama önerilmez. Risk faktörlerine göre doktorunuz deri kanseri, oral kanser, akciğer kanseri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar  ve alkol bağımlılığı için taramadan geçmenizi önerebilir. Depresyon, Demans ve Alzheimer hastalığı için tarama testi yapılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here