FDA, İyileştirici COVID-19 testi ile yanlış negatifler konusunda uyardı

0

 

FDA dün sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve hastaları Küratif SARS-CoV-2 testinin yanlış sonuç riski olduğu konusunda uyardı.

Küratif SARS-CoV-2 testi, COVID-19’a neden olan virüsü tespit etmek için kullanılan gerçek zamanlı bir RT-PCR testi olarak kullanılıyor. Test, sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından COVID-19 olduğundan şüphelenilen bir kişiden alınan boğaz swablarını, nazofaringeal swabları, nazal swabları ve / veya oral sıvı örneklerini analiz ediyor. FDA acil kullanım yetkisi (EUA) uyarınca, Küratif SARS-CoV-2 testi için toplanan örnek, sonuçlar hastaya iade edilmeden önce KorvaLabs laboratuvarında işlenmesi gerekiyor.

FDA’ya göre, yanlış sonuç riski olması, özellikle de yanlış negatif sonuçlar, gecikmiş tedaviye veya genel bir tedavi eksikliğine ve ayrıca enfekte bireyler ve haneleri veya diğer yakın temaslıları için izleme eksikliğine yol açabilir ve bu durumda COVID-19’un daha fazla yayılma riski ortaya çıkabilir.

 FDA, Sağlık hizmeti sağlayıcılarına ve etkilenebilecek hastalara, yakın zamanda Küratif SARS-CoV-2 testi tarafından yanlış bir sonuç verildiğinden şüpheleniyorlarsa, farklı bir test kullanarak yeniden test yapmayı düşünmeleri  doğrultusunda tavsiyede bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here