Gaziantep il sağlık müdürlüğü şimdide sağlıkta mobbing skandalı ile gündemde

1

Türkiye’de bir kurumda en çok mobing uygulaması Gaziantep’te ortaya çıktı. Aralarında doktor ve hemşirelerinde olduğu merkez ilçe Oğuzeli Devlet Hastanesinde görevli 20 kişi ifade verdiği öğrenildi. Gözler Gaziantep Valiliği ve Bakanlığa çevrildi.

İddiaya göre, Oğuzeli İlçe Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sedat Özdemir tarafından çalışanlara mobbing uygulandığı iddiasıyla Cimer’e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı) sağlık çalışanları tarafından dilekçeyle yapılan şikayetleri nedeniyle konuyu araştırmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü tarafından muhakkik tayin edildi. Mobbing dolayısıyla son aylarda 13 ebe ve hemşire geçici görev ile tayin isteyerek başka hastanelere geçtikleri, şuan acil de görevli 8 pratisyen hekimden 3’ü de hastaneden ayrılmak için dilekçe verdiği, uzman hekimlerden 4’ünün başka hastanelerde görev yapmak için dilekçe verdikleri iddia ediliyor..
Konu ile ilgili il sağlık müdürlüğünce Nizip Adsm başhekimi soruşturmacı olarak görevlendirmek suretiyle soruşturma açıldığı öğrenildi.

MOBBİNG SEBEBİ SENDİKA BASKISI MI? 
İfadelere göre, Geçtiğimiz yıl sendika delege seçimleri sırasında sahte oy kullanımı nedeniyle bir takım usulsüzlükler yapıldığı, bu usulsüzlüklerden dolayı olayın yargıya intikal etmesi ile kendisinin şahit olarak gösterildiği, başhekimin sendikanın talebi ve yönlendirmesi ile şahitlikten çekilmem yönünde baskısını kabul etmeyip şahitlikten çekilmeyince kendisine sistematik bir şekilde baskı ve mobbing uygulandığını, bu çerçevede 3 yıldır çalıştığı birimin değiştirildiğini, talebi dışında geçici görevle başka kurumlara gönderildiği, hatta görevlendirme yazısı olmadan bile gönderildiği, artık dayanacak gücü kalmadığı için konuyu yetkili mercilere taşıma gereği duyduğunu belirttiği öğrenildi..

HASTANEYİ BAŞHEKİM Mİ, YOKSA SENDİKA Mİ YÖNETİYOR? 
Soruşturma kapsamında yaklaşık 20 personelin  ifadesi alınırken, ifadesi alınanların, artık başhekim kanalıyla sendika baskısından dolayı psikolojilerinin bozulduğunu yetkililerin bu duruma bir son vermesi gerektiğini ifade ettikleri öğrenildi..

MAĞDUR OĞUZELİ HALKI DURUMDAN RAHATSIZ.
Yaşanılan durumdan sağlık hizmeti alan Oğuzeli halkının rahatsız olduğu, Hekim ve sağlık çalışanlarının ilçeyi terk etmesinden dolayı hizmete erişemedikleri dolayısıyla mağdur olduklarını, hastanede neredeyse hekim kalmadığını, hastaları için Gaziantep’e gitmek durumunda kaldıklarını ifade ederek bu duruma biran önce son verilmesini ifade ettikleri öğrenildi..

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here