Gaziantep yine mobbing ile gündemde

0

Gaziantep yine mobbing ile gündeme geldi.

Mobbinge maruz kaldığını iddia eden Radyoloji Teknisyeni Demet D. mağdur olmamak için mücadele ediyor. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nde yaşanan tüm mobbing baskı süreçleri için Demet D.’nin savcılık suç duyurusunda bulundu.

Demet D., geçtiğimiz yıl Şubat ayında Radyoloji Teknisyeni olarak Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nde görevlendirildi. Aynı bölümde görevlendirme ile gelen iki kişinin görevlendirme süreci bitti ve gitmeleri üzerine yeni bir görevlendirme gerçekleştirilmeyerek Demet D. tüm hastanenin radyoloji yükünü tek başına çekmek durumunda kaldı. Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nde uygulanan mobbing baskı tam da bu sırada kendini gösterdiği iddia edildi. Hastane yönetiminin daha sonrasında aynı işi yapan diğer personellere siz röntgene çıkmayın, talimatları verdiği ve tüm iş yükü Demet D. üzerine yıktığı söyleniyor. Üç aylık görevlendirme sürecinin ardından yine çalıştığı Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’ne ataması yapılan Demet D. süreç içinde birçok mobbing baskıya da maruz kaldı.

Demet D. daha sonraki süreçte Temmuz ayında aynı hastaneden KETEM’e yeniden görevlendirme usulü ile atama yapıldı. Bir ay süreçle KETEM’de görevlendirme usulü ile çalışan Demet D., yeniden Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’ne çağrılarak kendilerinden Radyoloji cihazlarının çalıştırılması gerektiğini söylediklerini, ancak cihazların çalıştırma talimatı Türkiye Atom Enerjisi talimatları dışında hastane tarafından alınan ve yasal olmayan bir şekilde çalıştırılmaya başlanması talep edildiğini iddia ediyor. Demet D., Türkiye Atom Enerjisi izni ve denetimi olmadan cihazın çalıştırılamayacağını hastane yönetimine iletmesine karşılık hastane yönetimi mobbing baskı uygulayarak cihazların çalıştırılması yönünde ısrarcı olduklarını, kurallara aykırı olması dolayısıyla cihazların çalıştırılmasını reddetmesi karşılığında ise yönetim tarafından yine bir mobbing baskı ile karşılaştığımı iddia ediyor. Demet D., bu mobbing baskı karşısında cihazları çalıştıracağını ancak tutanak tutarak olası durumlarda yasal sorumluluğun hastane yönetimine ait olduğunu da bildirdi ve Demet D.’nin tutanakları da yönetiminin işleme almadığını söyledi. Tutanak alınmaması karşılığında dilekçe ile tutanağı ek yaparak kayıt yaptırmak isteyen Demet D.’nin dilekçesi de kabul edilmeyince Demet D. tüm bu yaşanan durumları savcılığa taşıyarak suç duyurusunda bulundu.

Demet D.’nin savcılık şikayetleri sonrasında hastane yönetiminin eğitim ve aile hayatına engel teşkil etmek için eşide nöbet usulü çalışan ve kendisi üniversite öğrenimi gören Demet D.’nin çalışma saatlerinin geceden gündüz saatlerine aldığı ifade ediliyor.

MOBBİNG GÖREVLENDİRME İLE GİTTİĞİ VEREMSAVAŞ’A DA DEVAM ETTİ

Hastane yönetimine yapılan işin aile ve eğitim hayatına zarar vereceğini söyleyen Demet D.’ye yeni bir görevlendirme verilerek Veremsavaş’a gönderildiği, Demet D.’nin Veremsavaş’a gönderilmesi kararı Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi tarafından gerçekleştirildiği ve yine Veremsavaş’ın da aranarak her durumda Demet D.’ye tutanak tutulması talimatı verildiği de yapılan mahkeme şikayetlerinden edinilen bilgiler arasında. Bir aylık görevlendirme sürecinin ardından Demet D., yeniden Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’ne geri döndü.

MOBBİNG SAĞLIK BAKANLIĞI’NA DA DİLEKÇE İLE BİLDİRİLDİ

Demet D., kendisi üzerine kurulan tüm mobbing baskılar karşısında her defasında hakkını aramak için dilekçe yazmasına karşılık hiçbir dilekçenin alınmaması karşısında Demet D.’nin konuyu Sağlık Bakanlığı’na konuyu bir dilekçe ile de bildirdiği mahkeme başvurularından edinilen bilgiler arasında.

BAŞHEKİMDEN TEHDİT İDDİASI

Demet D. kendisine haksız ve hukuka aykırı işlemlere karşı üst makama başvurması ve suç teşkil eden fiillere karşı suç duyurusunda bulunması sebebiyle başhekim tarafından  odasına çağrıldığını, Lisanssız radyoloji cihazlarının çalıştırılmasının suç teşkil ettiğini ve çalıştırılmaması gerektiğini belirtmesi üzerine  kendisine şifaen, “Ameliyathanemin de ruhsatı yok ama ben ameliyat yapıyorum. İllegal diyebileceğin her şeyi yapıyorum. İstersen savcıyı getir.” şeklinde ifadeler kullandığını ve kendisini  memuriyetten çıkarmakla tehdit ettiğini iddia etti.

Mahkeme mobbing baskısı ile ilgili bu sefer ne karar verecek merakla bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here