Genelge Karmaşasına Son Verilsin

0

                                                                                 

 Genelge Karmaşasına Son Verilsin

Covid 19 pandemisi ile mücadele kapsamında 1 Haziran tarihinden itibaren yeni bir döneme girilmiştir. Bu sürece “Yeni normal” adı verilerek yeni tedbirler, kararlar alınmaktadır. Bu kapsamda hem vatandaşlar hem de sağlık çalışanları genelge yağmuru altında bırakılmıştır. Sağlık Bakanlığından aynı gün içinde hem Bakan hem de Bakan Yardımcısı imzası ile genelge yayınlanmaktadır. Hangi genelgenin hani genelgeyi yürürlükten kaldırdığı, hangi genelgenin yerine ne geldiği artık takip edilemez noktaya gelmiştir. Kronik hastalıklar ile ilgili bir genelge yayınlanırken hamile, süt izni ve engelli personel genelgede unutulmakta onlar mağdur olduktan sonra yeni ek genelgeler ile durum toparlanmaya çalışılmaktadır.

Bu süreçte Başhekimliklere verilen yetkiyle; tanıdık ve iktidara yakın kişiler idari izinli olarak hastanelere uğramadan maaş alırken, farklı görüşte olanlar pandemi kliniklerinden çıkamadan hizmete zorlanmaktadır. İdarecilere bu türden geniş yetkiler verilmesinin makamın olgunluğuna erişememiş yöneticiler için bulunmaz fırsat olduğunu, bu dönemi bir hizmet değil de personele baskı ve tehdit unsuru olarak kullanmalarının önünü açtığını daha önce de pek çok kez ifade etmiştik. Pandemi ile mücadelede sağlık emekçileri hayatlarını kaybederken, iş barışını ve huzurunu bozan bu duruma bir an önce son verilmelidir.

Son yayınlanan genelgelerde de yine idarecilere “yetki” verilmektedir. Devlet ciddiyetinde yapılması gerekenleri bilmeyen, alınması gereken tedbirleri öngöremeyen, kendi kurumu içinde çalışan personelden mağdur olabileceklerin listesini dahi çıkaramayan bir idare kabul edilemez. Kendi personeli ile ilgili bir genelge çıkarırken bu yazılara paraf ve imza atanlardan hiç kimsenin “hamileler ne olacak, süt izni ne olacak, kronik raporlar nasıl alınacak, kanser hastalarımız nasıl korunacak” diye sormadığını genelgelerin peşi sıra çıkmasından anlıyoruz.

Genel Sağlık-İş olarak, sık sık Bakanlığa yazılar yazarak eksiklileri tamamlamaya ve sağlık emekçilerinin mağduriyetlerinin sesi olmaya çalışıyoruz. Siyasi iktidarı da sağlık çalışanlarının sesine kulak vermeye çağırıyoruz. Kişisel kaprislerle iş yapan yöneticilerin, birçok sağlık emekçisini mağdur etmesine göz yumulması kabul edilemez. Başhekimlik, sağlık bakım hizmetleri müdürleri ve hastane müdürleri kapılarında mağduriyetlerini dile getirmeye çalışan sağlık emekçilerini ötekileştiren, dinleyemeyen, oturduğu koltuğun ağırlığını tartamayan kişilere “yetki” adı altında bu kadar geniş bir hareket alanı bırakmanın sonucu belki de hayatını kaybeden sağlıkçı olmaktadır.

Genel Sağlık-İş olarak, salgınla mücadelenin çok önemli ve ciddi olduğunu her platformda söyleyenlerin aynı ciddiyeti genelgeleri yayınlarken de göstermesini bekliyor ve istiyoruz. Son yayınlanan genelgelerde yine süt izni kullananlar, engelliler gibi durumları ortada kalan personelin mağduriyetini çözecek, yeni bir genelge yerine tüm süreci ve sağlık çalışanlarının tamamını kapsayacak bir talimatın acilen yayınlanması gerekmektedir.

                                                                                                        Zekiye BACAKSIZ

                                                                                             Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here