Hafızanıza Yardım Edin

0

 

Hepimiz, 60’lı ya da 70’li yaşlarındaki ortalama bir insanın, 20 ya da 30 yaşlarındaki gibi hızlı koşamayacağını ya da atlayamayacağını kabul ediyoruz. Bununla birlikte, bazı nedenlerden dolayı bilgiyi depolama ve hatırlama kabiliyetimizin daha yaşlıyken gençliğimizde olduğu gibi keskin olmadığını kabul etmek daha zor oluyor. Bununla birlikte, çoğumuz, özellikle 70 yaşından sonra, yaşlandıkça hafıza verimliliğinde bir miktar gerileme yaşıyoruz.
Hafif hafıza kaybını telafi etmek için her gün yapabileceğiniz basit şeyler vardır. Bu stratejilerin hepsi her kişi için yararlı olmayacaktır ve zaten birçoğunu yapıyor olabilirsiniz, ancak diğerlerinden bazılarını deneyin. Kaybedecek hiçbir şeyin yok ve kazanacak çok şeyin var!

Daha İyi Bir Hafıza İçin Bazı İpuçları…

1. Tüm randevuları evinizdeki göze çarpan bir yerde büyük bir takvime ve / veya cep boyutunda bir ajandaya yazın (mutfak genelde tercih edilen yerdir). Takviminizi günde birkaç kez kontrol etme alışkanlığını edinin.

2. Daha sonra hatırlamanız gereken şeyleri yazmak için bir not defteri ve kalem taşıyın. Bunu yapmaktan utanmayın!

3. Evinizdeki her telefonun yanına bir kağıt ve kalem koyun. Ayrıca geceleri uykuya dalmadan önce hatırlamak istediğiniz şeyleri yazmak için onları komidinin üzerinde tutun.

4. Yeni tanıştırıldığınız birinin adını hatırlamak için, isim ile yüz arasında bir tür bir ilişki kurmaya çalışın. Size aynı veya benzer bir ismi olan ünlü ya da bildiğiniz birini hatırlatıyor mu? İsim ile yüz arasında herhangi bir bağlantı kurabilir misiniz? Bunların kendi kişisel hafıza stratejileriniz olduğunu unutmayın; öyleyse devam edin ve isterseniz saçma veya tuhaf ilişkiler kurun! Aslında, bazı araştırmalar garip zihinsel imajların sıradan olanlardan daha iyi hatırlandığını göstermiştir!

5. Kişisel düzeninizin bir bölümünü değiştirin, böylece yapmak için niyetli olduğunuz bir şeyi yapmak için yol gösterici olarak davranır. Örneğin, önemli bir telefon görüşmesi yapmayı işaret etmek için kol saatinizi sol bileğinizden sağ bileğinize takabilirsiniz. (Ben genellikle eve giderken benzin istasyonunda durmayı ve depoyu doldurmayı hatırlamak için arabamın anahtarlarını sol cebimden sağ cebime aktarırım.)

6. Önemli öğeleri gözden kaçıramayacağınız belirgin bir yerde bırakın. Örneğin, gidecek postalarınızı evinizin ön kapısına yakın bir sepet içine koymak isteyebilirsiniz böylece evden ayrılırken posta kutusuna götürmeyi unutmazsınız.

7. Ev bilgisayarı kullanıyorsanız, hem tekrarlanan hem de bir kerelik olayları hatırlatmak için zamanlama veya takvim programları kullanın. Bazıları önemli tarih ve saatler konusunda sizi uyaracak alarmlara sahiptir.

8. Bir şey yapmanın zamanı geldiğinde sizi ”bip” sesi vermek için programlanabilir bir elektronik alarmsesi kullanın.

9. Post-It Notes® unutkan kişinin en yakın arkadaşıdır! Ofisimdeki bu küçük, sarı, yapışkan notlar konusunda kendime hatırlattığım şeyler var.

10. İlaçlarınızı bir doz alıp almadığınızı hiç unuttunuz mu? Haftanın günleri ve günün saatleri (sabah / öğlen / gece) veya yemek zamanlarıyla (kahvaltı / öğle / akşam yemeği) işaretlenmiş bir ilaç kutusu alın. Bir seferde de haftalık ilaçlarınızı koyun. Ardından herhangi bir hap kalıp kalmadığını görmek için uygun bölmeyi kontrol edin!

11. İlacınızı alıp almadığınızı hatırlamak için bir diğer ipucu: Sabah dozunuzu aldıktan sonra, hap şişesinin kapağını çevirin. Akşam dozunuzu aldıktan sonra, sağ tarafa çevirin. Öğle vaktindeyseniz ve sabah ilacınızı alıp almadığınızı merak ediyorsanız, yapmanız gereken tek şey şişenin ters mi veya sağa mı çevrili olup olmadığını kontrol etmektir.

12. Yeni telefonların çoğu, sıklıkla kullanılan 10 veya 20 (veya daha fazla) numarayı programlamanıza izin verir. Bu hafıza yuvalarını, daha sık kullandığınız numaralar için değil ve hatırlamada zorluk çektiğiniz ve daha az kullandığınız telefon numaraları için kullanmak isteyebilirsiniz.

13. Beyninizi sağlıklı tutun! Dengeli bir diyetle beslenin. Bir Vitamin E takviyesi almayı düşünün. Alkolü sadece ölçülü olarak için. Kan basıncını izleyin. İlaçlarınızı sadece reçeteyle alın. Biraz düzenli bakımla, ”hafıza makineniz” uzun bir süre dayanabilir!

14. Son olarak, arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan bir şeyleri hatırlatmalarını isteyin! İki şeyden biriolacak: Ya hatırlamanız için ilham vermekte yardımcı olacaklardır ya da herkesin zaman zaman unuttuğunu göreceksiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here