Halüsinasyon Nedir?

0

Pek çok kişinin var olmayan şeyleri görme durumu olarak bilinen halüsinasyon, bir duyu organını uyarıcı bir nesne veya uyarıcı herhangi bir etken olmadan hissedilen bir duygunun varlığına inanma durumuna verilen addır. Dolayısıyla gerçekte olmayan birşeyi görme, tatma, koklama, duyma durumuda halüsinasyon kapsamına girmektedir. Bireyler bu noktada hastalığının bulunduğunu bilmeden bu halüsinasyonlara tamamen inanabilirler. Gözlerde olan bozukluklarda görülen ışık görüntüleriyse halüsinasyon sayılmamaktadır. Hastaların fikir ve düşüncelerinin dışarıya çıkması sanması, düşüncelerinin başka kişilerce biliniyor sanması, başkaların fikirleri kafasına sokuluyormuş hissine kapılmasıda ruhsal halüsinasyona girmektedir.

Sebepleri Nelerdir?

Psikiyatrik hastalıklardan bazıları Parkinson hastalığı Bu hastalığa sahip bireyler yarıya yakını gerçekte olmayan şeyler görür.

Alzhaimer Ya Da Diğer Bunamalar Beyinde tahrifata yol açan hastalıklar halüsinasyona neden olma ihtimalide fazladır. Beyin Tümörü Tümörün bulunduğu bölgeye göre farklı çeşitlerde halüsinasyonlar görülmektedir. Örneğin eğer tümör beynin görme duyusuyla ilgili bir bölümdeyse hasta gerçekte olmayan görüntüler görebilir. Epilepsi Bu sağlık problemi ile beraber görülen nöbet ve halüsinasyonlar görülme riskini de arttırmaktadır. Halüsinasyon çeşidi ise beynin hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here