Hastanede kan donduran göz çıkarmaya tazminat talebi

0
malpraktis nedir

Hastanede kan donduran olaya tazminat talebi

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, mahkeme kararı ile gözlem altına alınan hastanın başka bir hasta tarafından gözleri oyuldu. Psikiyatrik rahatsızlığı olan hastasının ailesi, Sağlık Bakanlığı aleyhinde 165 bin liralık tazminat davası açtı.
Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yaşayan H.Ş. , 6 Mayıs’ta işlediği bıçakla kasten yaralama suçu nedeniyle cezai sorumluluğunun belirlenmesi amacıyla Sapanca Sulh Ceza Mahkemesi’nin gözlem kararı ile Bakırköy’deki ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde gözlem altına alındı.
Atipik psikoz tanısıyla psikiyatrik tedavisine başlanan H.Ş., hastanede müşahade odasına yatırıldı. 28 Mayıs’ta aynı odada yatan G. D. isimli hastanın saldırısına uğradı. G.D. Parmaklarıyla H.Ş.’nin her iki gözünü çıkardı. Gözleri çıkarılan hastanın yakınları Hastanenin kusurlu olduğu gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı aleyhine Sapanca Asliye Hukuk Mahkemesi’ne tazminat davası açtı. Aile, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak üzere 15 bin lira maddi ve 150 bin lira manevi olmak üzere toplam 165 bin liralık tazminat istedi.
Ailenin avukatı Özgür Eray Taş, mahkemeye verdiği dilekçede, H.Ş. ve diğer hastanın tutuklu olup cezai sorumluluklarının belirlenmesi için hastanede gözlem altında tutulduğunu, İki hastanın da herhangi bir güvenlik önlemi alınmadan, aynı odada beraber bırakılması ve yatırılmasının büyük bir ihmal olduğunu savundu. Taş, “Hastane gerekli önlem ve tedbirleri almamıştır. Yine ilgili hastane çalışanları kamera kayıtları incelendiğinde olaya müdahalede bulunmamıştır. Her şey olup bittikten sonra müdahale edilmiştir. Olayda idarenin ağır hizmet kusuru söz konusudur. Kusuru olmayan tek kişi müvekkilimdir.” iddialarını dile getirdi.

TAZMİNAT TALEBİ
H.Ş.’nin, olay tarihinde akıl hastası olması sebebiyle çalışamadığını, iki gözünün kör olmasının yüzde yüzlük iş göremezlik oranına karşılık geldiğini belirten Taş, gözleri çıkarılan H.Ş.’nin bundan sonra hayatını sürdürürken daha zorlanacağını ve günlük ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacağını ifade etti. Hayatının geri kalanını iki gözü kör olarak geçirecek olan mağdurun, işgücü kaybı için tazminat talep ettiklerini anlatan Taş, şunları kaydetti:
“Mağdur, yüzde yüz görme kaybına uğradığından akıl hastalığına ek olarak hayatının geri kalan döneminde başkasının yardımına normalden daha çok muhtaç kişi konumundadır. Bu nedenle mağdurun hayatının geri kalan bölümü için brüt asgari ücret üzerinden hesaplanacak bakıcı tazminatını talep ediyoruz. Ayrıca, mağdurun sağ ve sol gözü için gereken iki adet yapay göz masraflarının da hesaplanarak, maddi tazminat olarak ödenmesini istiyoruz.”
Taş, hastanın, göz operasyonu sonrasında yapılan psikiyatrik muayenelerinde iletişime isteksiz olduğunun belirtildiğini dile getirdi. Mağdurun ailesiyle artık iletişim kurmadığını anlatan Taş, “Mağdurun gözlerinin görmemesi mevcut hastalığını da olumsuz etkilemiştir. Aynı evde yaşayan babası ve kardeşi de olaydan son derece üzüntü duymuştur. Hayatının bu aşamasından sonra Hakan ile daha fazla ilgilenme yükümlülüğü taşımaktadırlar. Davacıların yaşadığı acının ve etkilerinin biraz olsun tazmini ve karşı taraf açısından caydırıcılık unsuru olması adına makul miktarda bir tazminata hükmedilmelidir.” dedi.
Taş, tazminat miktarının mahkemece belirlenecek olan bilirkişi raporuyla artabileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here