Hekimlerin yarısı hipertansiyon hastası

0
Türkiye genelindeki bin hekimle internet üzerinden yapılan anket sonuçlarına göre doktorların yüzde 44,5’inde yüksek tansiyon, yüzde 16,5’inde koroner kalp hastalıkları, yüzde 10,4’ünde diyabet ve yüzde 3,8’inde ise kanser hastalığı olduğu ortaya çıktı
Anket hakkında bilgi veren İç Hastalıkları ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. M.Emin Dinççağ, 14 Mart Tıp Bayramı yaklaşırken her yıl yaptıkları hekimlerin sağlık durumları ile ilgili anket çalışmasında bu yıl da çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını söyledi.Her yaştan, kadın-erkek ayırmaksızın, rastgele yöntemle bin hekime internet ortamında, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı, diyabet, kanser ve diğer seçeneklerinin bulunduğu sorular yönelttiklerini ifade eden Dr. Dinççağ, “Bin hekim üzerinde yapılan anket çalışmasında, hekimlerin yaklaşık yüzde 44,5’inde yüksek tansiyon tespit edildi.

Yani yaklaşık her iki hekimden birinde tansiyon yüksekliği bulundu. Yine hekimlerin yüzde 16,5’inde koroner kalp hastalıkları, yüzde 10,4’ünde ise diyabet olduğu anlaşıldı” dedi.

3.8’İNDE KANSER HASTALIĞI VAR

Stresli ve zor bir mesleği olan hekimlerin iş yükü, çalışma koşulları, işinin gereği stres nedeniyle bu sağlık sorunları ile daha çok muhatap olacaklarının düşünüldüğünü aktaran Dr. Dinççağ, “Yine çalışmada hipotiroidi, bel fıtığı, depresyon en sık rastlanılan diğer sağlık problemlerinden olduğu görüldü. Yapılan anket çalışmasında hekimlerin yüzde 3,8’inde kanser hastalığı tespit edilirken MS ve polinöropati adı verilen sinirsel rahatsızlıklar da toplumda görüldüğü nispette aynı oranda tespit edildi” diye konuştu.

SADECE 14.9’UNDA HERHANGİ BİR SAĞLIK SORUNU YOK

Dr. Dinççağ, “Hekimlerin sadece 14.9’unda herhangi bir sağlık sorunu yok.

Hekimlik gibi stresin, koşuşturmanın, iş riskinin, rekabetin, tedavi sonucu belirsizliği yoğun yaşandığı meslek grubunda yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarının yüksek oranda görülmesi beklenen bir durum.

Mesele bu risk ve sağlık sorunlarıyla hekimlerin nasıl baş edecekleri konusunda bireysel çabalar dışında kurumsal bir çabanın olmamasıdır” açıklamasında bulundu.

İhlas Haber Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here