Hemşirelerden 24 saatlik nöbet istemiyoruz açıklaması

0
Hemşireler günü açıklaması

Sağlık-Der Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hemşire Serpil ALP, 12 Mayıs
Hemşireler Günü dolayısı ile bir basın açıklaması yayınladı.
Yönetim Kurulu Üyesi Serpil ALP: “Hemşireler, doğrudan ve günün 24 saati insana hizmet eden sağlık meslek mensuplarıdır.”
Alp yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
Sağlıkta dönüşüm ile birlikte vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında ciddi artışlar olmuştur. Ancak yeni personel alımlarına rağmen bir yanda başvuru ve hasta sayısındaki artış, diğer yanda yeni sağlık tesislerinin veya birimlerinin açılması hemşire açığının kapanmamasına yol açmaktadır. Bunun sonucu olarak, hemşire arkadaşlarımız gün aşırı nöbet tutmakta, tükenmişlik duygusu yaşamakta, aile ve çocuklarına yeterli zaman ayıramamaktadırlar.
Sağlık tesislerinde daha iyi ve kaliteli hizmet vermek için hemşire alımı planlaması yapılırken optimum sayıda hemşire istihdamının sağlanması yönünde gerekli çalışmalar yapılmalı, idari birimlerde görev yapan, izin ve raporlu olan hemşire sayıları hesaba katılmamalıdır.
Yirmi dört saat araç kullanan bir şoföre kendimizi emanet edemezken, yirmi dört saat esası ile gün aşırı nöbet tutan personele canımızı emanet etmekteyiz. Üstelik aynı personelin, yirmi dört saat, yüzünden gülücükler eksik olmamasını beklemekteyiz.
Bizim önerimiz; nöbet saatlerinin en fazla 16 saat olmasıdır. Aynı zamanda 24 saat için ödenen nöbet ücretinin 16 saatlik nöbete ödenmesidir.
Sağlık-Der Konya Şubesi olarak 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısıyla; ilk seyyar sahra hastanesini kuran, dezenfeksiyon çalışmasını yapan, ilk hemşire olarak kabul ettiğimiz hanım sahabe, Rufeyde bint-i Sa’d el-Eslemiyye (r.anhâ)’ı anıyor, ülkemizin her bir köşesinde gece, gündüz demeden hizmet eden hemşire arkadaşlarımızın hemşireler gününü kutluyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here