Hemşireye hakaret cezasız kalmadı

0

Hemşireye Hakaret cezasız kalmadı

Konu hakkında açıklama yapan Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, “F.Ü. Hastanesi’nde görev yapan ve sendika üyeleri olan Hemşire Serpil A.’ya hakaret eden hastaya Mahkeme sonucunda 6 bin 650 TL adli para cezası ve 5 yıl denetimli serbestlik cezası verildiğini” söyledi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş yaptığı yazılı açıklamada “Fırat Üniversitesi Hastanesinde görev yapan Sendika üyemiz Hemşire Serpil A. 21 Haziran 2019’ta tarihinde H.A. isimli bir hastanın sözlü ve fiziki saldırısına uğramış, konuyu yargıya intikal ettirmiştik. Sendika olarak kınama mesajı yayınlayıp konunun takipçisi olacağımızı duyurmuştuk. Elazığ Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonunda; H.A.’ ya sözlü ve fiziki saldırıda bulunmaktan dolayı 6.650 tl.para cezası ile 5 yıl denetimli serbestlik cezası verildi” dedi.

Hemşireye şiddetin devam ettiğini söyleyen Karataş, zor şartlar altında fedakarca hizmet eden sağlık çalışanlarının karşılaştıkları haksız davranışların çalışma şevklerinin kırılmasına yol açtığını belirterek, “Bu davanın hasta ve hasta yakınlarının sağlık çalışanlarına karşı olumsuz davranışları için caydırıcı olacağına inanıyorum. Hemşire arkadaşımızı da davanın sonuna kadar gittiği için tebrik ediyorum. Sağlık çalışanlarının değersizleştirildiği, emeklerinin karşılığının verilmediği, hastalar ile sağlık çalışanlarının çeşitli gerekçelerle karşı karşıya getirildiği bu dönemde, hemşireye şiddet maalesef devam ediyor. Sağlıkta şiddetin gerçekleşmemesi için alınması gereken önlemlerin yanı sıra şiddet gerçekleştikten sonra caydırıcı yaptırımların olması da büyük önem taşımaktadır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here